Amerika'daki Müslümanların işi iyice zorlaşacak

Cumartesi, 07 Kasım 2009 - 05:00

Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef alan Eylül 2001’deki terör saldırısı dünyada çok köklü değişikliklere neden oldu. Amerika bu saldırıyı gerekçe göstererek Irak ve Afganistan’a savaş açtı. Ortadoğu kökenli Araplar, Türkler ve İranlıların ülkeye girişine ciddi sınırlamalar getirildi. Özellikle Batılı ülkelerde Müslümanlara yönelik tepkiler arttı. Pek çok ülkede Ortadoğu kökenlileri hedef alan ırkçı olaylarda patlama yaşandı.

Amerika 2001’in şokunu henüz üzerinden atamamışken Teksas eyaletindeki bir askeri üsse saldırı gerçekleşti. Saldırıyı, Nidal Malik Hasan isimli Müslüman bir Amerikan askerinin düzenlediği anlaşıldı. 30 kişiyi de yaralayan Hasan’ın “Afganistan’da kendisine görev verilmesine karşı çıkan Amerikan ordusunda görevli bir binbaşı” olduğu açıklandı.

Dünyadaki en büyük Amerikan askeri üssünde yaşanan bu olay Amerika açısından tam bir şok oldu. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin, ruh sağlığı bozuk Amerikan askerlerini iyileştirmek için görevlendirilen bir psikiyatr olması olayın bir başka ilginç boyutunu oluşturuyor. Nitekim Başkan Barack Obama, “Ülke dışında zaten askerlerimizi kaybediyoruz. Fakat içeride, kendi topraklarımızda böyle bir saldırı yaşamak korkunç” açıklamasını yaptı.

Obama ve Amerikan yönetimi her ne kadar bu olayın etnik kökenlerini öne çıkarmamak için gayret gösterecek olsa da Amerikan kamuoyu söz konusu saldırıyı Ortadoğu kökenli bir Amerikan askerinin yaptığını unutmayacak.

Bu olay Amerikan ordusunda veya güvenlik birimlerinde görev yapan Ortadoğu kökenlilerin üzerinde kara bir bulut gibi dolaşmaya başlayacak. Normal koşullarda yabancılar ve Ortadoğulular konusunda Avrupa’ya oranla daha açık ve önyargısız bir ülke olan Amerika muhtemelen bu olaydan sonra bazı yeni tedbirler alacak.

Türkiye’ye ihtiyaç arttı

Olay bir bakıma Amerikan toplumunun farklı kesimlerinde Irak ve Afganistan konularına duyulan tepkinin ne kadar büyüdüğünü de ortaya koyuyor. Amerika’nın bu ülkelerde savaşmasına bir tek Ortadoğu kökenliler tepki göstermiyor. Gerek Amerika’nın gerekse İngiltere’nin Irak ve Afganistan’daki kayıpları artık tahammül edilebilecek sınırların çok üzerine çıktı.

Bu arada Amerika’nın Irak’taki askerlerini çekme süreci başlamak üzere. Diğer taraftan Afganistan’daki NATO birliklerinin komutası bir kez daha Türkiye’ye geçiyor. Önümüzdeki günlerde Batının her iki cepheyi de toparlamak için Türkiye’ye ne kadar ihtiyacı olacağını yaşanan son olaylar bir kez daha gösterdi.

Uçuş Keyfi: Kanaltürk’te gazeteci Mustafa Gün’ün hazırladığı ve Bilge Andaç Gülseren’in sunduğu “Uçuş Keyfi” programına katıldım. Atatürk Havalimanı’nın yanı başındaki uçuş okulu Tarkim’de gerçekleştirilen çekimlerde pervaneli eğitim uçağıyla başarılı bir uçuş yaptım! Havacılığa meraklı izleyicilerin en çok takip ettiği programlar arasında giren “Uçuş Keyfi” yarın saat 15.20’de Kanaltürk’te yayınlanacak.