Amerikan usulü seçim

Cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik yasa taslağı Bakanlar Kurulu'na sunulurken, taslağa göre bir kişi en fazla iki kez seçilebilecek

19 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

Adalet Bakanlığı, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini düzenleyen anayasa değişikliği doğrultusunda, seçimin nasıl yapılacağını gösteren ‘kanun taslağı’ hazırladı. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan taslağa göre, 20 milletvekili bir araya gelerek, seçilme yeterliliği taşıyan herhangi birini aday olarak gösterebilecek.

Her bir milletvekili ancak bir aday için teklifte bulunabilecek. Parlamentoda olmayan partiler de aday gösterebilecek. Adaylar, Amerika’da olduğu gibi bankada hesap açarak bağış toplayacak. Kampanyalar, devlet desteği olmadan, toplanan bağışlarla yürütülecek.

Bağış kıstasları

Adaylar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk vatandaşı olmayan gerçek kişilerden maddi yardım alamayacak. Kampanya sonunda denetlenecek ve halka açıklanacak olan bağışların harcanmayan kısmı Hazine’ye kalacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 5 mi yoksa 7 yıl mı olacağı konusunda taslakta geçici bir madde yer almadı. Buna göre, Gül’ün süresi TBMM’nin veya Yüksek Seçim Kurulu’nun alacağı bir kararla ya da ek düzenlemeyle belirlenebilecek. Anayasa değişikliği yapıldığı sırada Gül cumhurbaşkanı seçilmişti.

İki turlu seçim yapılacak

Taslakta yer alan diğer düzenlemeler şöyle:
Seçim süreci, görevdeki cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasına 60 gün kala başlayacak.
40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip her Türk vatandaşı, cumhurbaşkanı adayı olabilecek.
Seçim 5 yılda bir yapılacak, bir kişi en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.
Seçimde geçerli oyların salt çoğunluğunu (yüzde 51) alan aday cumhurbaşkanı olacak. İlk oylamada, salt çoğunluğa ulaşan olmazsa, ikinci tura ilk turda en çok oy alan iki aday katılacak. Oyların çoğunluğunu alan kişi cumhurbaşkanı olacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;