Acillerdeki bekleme süresi kısaldı

07 Şubat 2018, Çarşamba 09:36
Sağlık Bakanlığı'nın acillerde saat 23.00'e kadar poliklinik hizmeti verilmesine ilişkin düzenlemesi, hastaların bekleme süresini kısalttı. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş "Hastalar için bekleme süresi 32 dakika civarındaydı, şu an itibarıyla 12 hatta 7 dakikaya inmiş vaziyette. Dünya standartlarını yakaladık" dedi
Acillerde bazı uzman doktorların 16.00-23.00'te çalışmasını öngören yeni genelgeyle özellikle 20.00-23.00'te oluşan yoğunluğun önlenmesi amaçlanıyor.

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş, kendileri gibi başvuru sayısı bini geçen hastanelerin acillerinde aşırı yoğunluk oluştuğunu, bunun da hastaların uzun süre beklemesine yol açtığını söyledi.

Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş "Uygulamanın amacı bu şikayetleri ortadan kaldırmak. Acillere uzatılmış vardiya sistemi getirildi. Acilde, yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 alan var. Kırmızı alan daha çok, travma hastaları, ateşli silahlı yaralamaları, kesici delici alet yaralamaları, düşmeler, trafik kazası gibi acil olan hastalar. Bunlar için zaten sıfır bekleme süresi ile hizmet veriliyor ve ayrı bir giriş var. Hatta bu hastaların kayıtları bile gittiği odada yapılır. Bunlarda bekleme süresi yok.


Diğer yeşil ve sarı alanlar asıl bizim yoğun olduğumuz alanlardır. Bu alanlarda Sağlık Bakanlığı'mızın talimatıyla yeni dönem başladı.Yeşil alandaki hastalar daha çok poliklinik düzeyde hizmet alması gereken, poliklinik düzeyinde tedavisi devam edebilecek hastalardır. Acile gelen hastalarımızda sıralamaya koyduğumuz da yaklaşık bunların yüzde 70-80'i yeşil alan dediğimiz bu hastalardan oluşuyor. Bu da büyük bir birikme sebep oluyordu. Yeni düzenlemeyle yeşil alandaki birikmeyi azaltıp Uzamış Vardiya Poliklinikleri dediğimiz yeşil alana yönlendireceğiz. Yeşil 2 alan dediğimiz bu alanda 7/24 hizmet veremeye devam edeceğiz" açıklamasından bulundu.

'DÜNYA STANDARTLARINI YAKALADIK'

Vatandaşın da uygulamadan çok memnun olduğunu aktaran Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş, "Hastalar için bekleme bizim hastanemizde 32 dakika civarındaydı, şu an itibarıyla 12 hatta 7 dakikaya inmiş vaziyette. Bu durum aynı zamanda hasta üzeinde stresi de yok ediyor. Bu şekilde dünya standartlarını yakalamış olduk" dedi.

Başhekim Güneş, uygulamanın Türkiye genelinde yaklaşık 60 hastanede hayata geçirildiğini, özellikle acillerde yoğunluk yaşanan hastanelerin seçildiğini vurguladı.

'HEMEN MÜDAHALE EDİLDİ'

Kezban Enük oğluyla birlikte soğuk algınlığı nedeniyle acile geldiklerini söyleyere  eskiden olduğu gibi uzun süre acilde kuyrukta beklemek zorunda kalmamaktan çok memnun olduklarını dile getirdi.

Kezban Enük bazen acilde 2-3 saat kadar sıra beklediklerini anlatarak, "Acile daha şimdi geldim ve hemen müdahale edildi. Beklemek zorunda kalmadık. Bu benim için de diğer hastalar için de olumlu bir gelişme" dedi.


 

GÜNCEL HABERLER