'Alerjiden korunmak için evinizi haftada 3 kez süpürün'

06 Kasım 2017, Pazartesi 16:31
Ev tozunun yıl boyu görülen alerjik hastalıkların temel nedenini oluşturduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Füsun Soysal, “Evler haftada en az 3 kez, 30-40 dakika süpürülmeli” dedi
Bahar aylarında ortaya çıkan polenler alerji hastaları için sıkıntılı bir dönem yaşanmasına neden olabiliyor. Polenler kadar uygun olmayan ev ortamının da alerjik bünyeler için ciddi sorunlar yaratabileceğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal, “Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenler alerji hastaları için sıkıntılı bir dönem yaşanmasına neden olsa da ev tozu akarı, rutubet, mantar sporları, küf gibi etkenlerin bulunduğu ev ortamı da alerjik hastalıkları artırabiliyor. Ev tozu akarları yıl boyunca görülen alerjik hastalıkların asıl nedenini oluşturuyor. Gözle görülemeyen tozlar halı, perde, yatak, yatak takımları, kanepe veya pelüş oyuncaklarda üremektedir. Bu tozlar, alerjik nezle ve astım rahatsızlıklarında artışa neden oluyor” dedi.

'ODALARINIZI HAVALANDIRIN'

Ev tozu akarlarından korunabilmek için haftada en az 3 kez, 30-40 dakika süreyle evin süpürülmesi gerektiğini belirten Dr. Füsun Soysal, “Temizliği su ve hepa filtreli süpürgelerle yapmak daha sağlıklı sonuçlar veriyor. Odalar belirli sürelerle havalandırılmal. Çarşaflar kısa sürelerle değiştirilerek yüksek ısıda yıkanmalı. Odaların sıcaklığı 18-19 derece ve nem derecesi yüzde 45’i geçmemeli” diye konuştu.

'RUTUBETLİ ORTAMLARDAN UZAK DURUN'

Rutubetli ve nemli ortamların da alerjik hastalıklara neden olduğunu ifade eden Uzman, “Diğer alerjilerde olduğu gibi küf alerjisi de hapşırma, öksürük, göz kaşıntısı, nefes darlığı burun ve geniz akıntısı gibi belirtilerle kendini belli ediyor. Aile geçmişi ve çiftçilik, mandıra, kerestecilik, fırıncılık gibi riskli mesleklerin yanında yüksek rutubetli bir evde ya da iş yerinde çalışmak riski artırıyor. Ev küfünü oluşturacağı risklere karşı; boru sızıntısı, zemin suyu sızıntısı gibi rutubet kaynakları yok edilmeli, rutubet gidericiler kullanılmalı, odalar sık sık havalandırılma, banyo ve bodrum duvarlarının yüzeylerini düzenli olarak temizlenmeli” önerisinde bulundu.

EVCİL HAYVANLARA DİKKAT!

Evcil hayvan alerjisinin bağışıklık sisteminin, hayvan proteinlerine gösterdiği aşırı reaksiyondan kaynaklandığına dikkat çeken Dr. Füsun Soysal, alınması gereken önlemleri şu sözlerle anlattı:

“Alerjik reaksiyonlara en sık neden olan hayvanlar kedi ve köpekler. Bu tür bir alerji durumunda yapılması gereken en doğru hareket alerjiye neden olan hayvandan uzak durmaktır. Evcil hayvan evde besleniyorsa; hayvanınıza sık sık banyo yaptırın, hayvandan uzak alanlar oluşturun, tüy çeken halı ve mobilyaları değiştirin, evcil hayvanınızı yatak odanızdan uzak tutun.” 

GÜNCEL HABERLER