Apple, iPhone X yüzünden düşüşte

09 Kasım 2017, Perşembe 10:30
Akıllı telefon sektörünün en önemli pazarlarından biri olan Amerika’da geçen çeyrekte hangi markanın ne kadar telefon sattığına ilişkin bir rapor yayınlandı. Geçen yıllarda da olduğu gibi, son çeyrekte de zirvede Apple yer alıyor. Apple’ı ise global pazarın 1 numarası konumunda bulunan Samsung takip ediyor
Paylaşılan rapora göre, Apple 2017’nin 3. çeyreğinde 12 milyon iPhone satabilmiş. Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 13 milyon civarındaymış.

Bu sene yaşanan yaklaşık 1 milyonluk düşüşün, iPhone X’ten ötürü kaynaklandığı düşünülüyor.
 

İPHONE X'İ BEKLEMİŞLERDİ


Bilindiği üzere Apple fanları, iPhone 8 ya da 8 Plus almak yerine, geçen günlerde satışa sunulan iPhone X’i beklemeyi tercih etmişlerdi. Bu durum da haliyle Apple’ın satış rakamlarını biraz aşağıya çekti. Muhtemelen Apple 4. çeyrekte önemli bir sıçrama gerçekleştirecektir.
 

ZTE VE MOTOROLA SATIŞLARINI ARTTIRDI


Öte yandan yayınlanan rapora göre, Amerika pazarında Samsung’un ikinci, LG’nin üçüncü, ZTE’nin ise 4 sırada yer aldığını görüyoruz. Geçen sene aynı çeyreğe oranla satışlarını önemli ölçüde arttıran firmalar ise ZTE ve Motorola.

Çinli üretici geçen sene aynı çeyrekte 3.6 milyon cihaz satarken, bu sene ise 4.6 milyon cihaza kadar çıkmış durumda. Aynı şekilde Motorola’da 1.1 milyon cihazdan 2.1 milyon cihaza çıkmış.
Global pazarda oldukça geri sıralarda bulunan LG’nin Amerika’da 6.8 milyon telefon satabilmesi de şaşırtıcı.
 

GÜNCEL HABERLER