Bacak şişliğiyle gitti, damarından pıhtı çıktı

07 Kasım 2017, Salı 09:18
10 gün önce bacak şişliği nedeni ile hastaneye başvuran hastaya, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde damardan pıhtı çıkarma ameliyatı yapıldı
Yrd.Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan, damar içerisindeki pıhtıların hayati organlara sıçramaması için ameliyatın gerçekleştiğini söyledi. Dr. İbrahim Sami Karacan, "Hastamız 10 gün kadar önce bacak şişliği şikayeti ile acile başvurmuş. Yapılan tetkikler de sağ bacağından başlayıp karın içinde büyük damarlara uzanan damar tıkanıklığı tespit edilmiş. Bunun üzerine hemen damar açıcı ilaçlara kısmı cevap alınması üzerine 'Venöz Trombektomi' işlemi yapıldı.

KORUYUCU KAFES YERLEŞTİRİLDİ

Damar içindeki pıhtının akciğer ve diğer hayati organlara ilerlememesi için önce damar içine koruyucu kafes filtre yerleştirdik, sonra pıhtı eriten ilaç ve mekanik pıhtı parçalayıcı cihaz ile damar içindeki pıhtının parçalanıp çıkarılmasını sağladık. Daralan damara da balonla genişletme uygulayarak açıklık sağladık" dedi.

GENÇLERDE NADİR DE OLSA GÖRÜLÜYOR

Damarı ve damardaki pıhtısı temizlenen hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade eden Yrd.Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Damarı pıhtıdan temizlenen genç hastamız sağlığına kavuştu. Gençlerde çok nadir gözüken daha çok varisi olan kişilerde veya büyük ameliyat geçiren hastalarda olabilen bu tür damar tıkanıklığında yapılan bu tedavi yöntemi Kırşehir’de yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi işlemi" dedi.

GÜNCEL HABERLER