Bayrampaşa’daki terör operasyonu

10 Kasım 2017, Cuma 20:41
Alışveriş merkezinin otoparkında, eylem hazırlığındayken yakalanan terör örgütü DEAŞ üyesi 4 şüpheli tutuklandı
Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinin otoparkında,  eylem hazırlığındayken yakalanan terör örgütü DEAŞ üyesi 2’si kadın 4 kişi  tutuklandı.        

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki  İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen şüphelilerin savcılık ifadesi tamamlandı.  Şüpheliler, tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.        


27 EKİM'DE YAKALANMIŞLARDI


Savcılığın sevk yazısında, DEAŞ adına İstanbul’da büyük bir eylem  hazırlığı içinde olan 4 şüphelinin, 27 Ekim tarihinde Bayrampaşa’da bulunan  alışveriş merkezinin emanet dolabına imal ettikleri bombayı sakladıkları, bir gün sonra da bu alışveriş merkezine bomba yüklü motosiklet ve araçla geldikleri ancak eylemi gerçekleştiremeden, polislerin yaptıkları operasyon sonucu yakalandıkları belirtildi.


TUTUKLAMA KARARISoruşturma kapsamında gözaltına alınan yabancı uyruklu iki şüphelinin  ise, eylem saatlerinde 4 DEAŞ’lının çocuklarına baktıkları anlatılan sevk  yazısında, bu kişilerin de terör örgütüne yardım ettikleri vurgulandı. Nöbetçi hakimlik, şüpheliler Mücahit Ş, Can Y, Sezgen P. ve Hatice  Y’nin "silahlı terör örgütü üyeliği", "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak"  ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından  tutuklanmalarına karar verdi.          


5 ÇOCUK KORUMA ALTINA ALINDI


Şüphelilerin, keşiflerde deşifre olmamak için sürekli yanlarında  bulundurduğu çocuklarını, eylem öncesi emanet ettikleri belirtilen yabancı  uyruklu çift ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu arada, operasyonda kurtarılan 5 çocuk koruma altına alındı.        


NE OLMUŞTU?


 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü  ekiplerince, 28 Ekim’de düzenlenen operasyonda eylem hazırlığındaki 4 kişi  yakalanmıştı.  Zanlılar alışveriş merkezinin otoparkına bombalı araç ve motosiklet  bırakarak kaçmaya çalışırken yakalanmış, alışveriş merkezinde yapılan aramalarda, 4’ü sırt çantalı canlı bomba yeleği, 4’ü mikrodalga fırınlı bomba olmak üzere 66  bomba ile 2 silah ve çok sayıda mermi ele geçirilmişti.          Şüphelilere ait Esenyurt’taki hücre evinde 4 mutfak tüpü, 2 bidon  kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum nitrat, demir bilye ve  bomba yapımında kullanılan düzenek bulunduğu, Arnavutköy’deki hücre evinde ise 25  mutfak tüpü, 2 bidon kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum  nitrat ve demir bilye ile bomba yapımında kullanılan düzenek ele geçirildiği  bildirilmişti. Daha sonra düzenlenen operasyonda, şüphelilerin çocuklarını emanet  ettiği belirtilen yabancı uyruklu 2 kişi de gözaltına alınmıştı.  
 

GÜNCEL HABERLER