Çavuşoğlu İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle görüştü

07 Şubat 2018, Çarşamba 19:47
İran'ın başkenti Tahran'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü
İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre,  Ruhani, ABD ve İsrail'in bölgedeki sorunların bitmesini istemediğini savunarak, " Günümüzde bazıları bölgedeki coğrafi sınırları değiştirmeye çalışıyor. Kuzey Irak'ta başarısız olan bu güçler şimdi Suriye'nin kuzeyinde bu komployu uygulamaya çalışıyor" dedi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu ülkedeki terörizmin bitmesinin önemine değinen Ruhani, "Suriye'de huzur sağlanırsa bölge ülkeleri de kendilerini güvende hisseder. Bu konuda İran, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliği büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.


RUHANİ: ENERJİ ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİMİZİ ARTTIRALIM


İkili ekonomik ilişkilerin de ele alındığı görüşmede Ruhani, ülkesinin enerji alanında Türkiye'yle var olan ilişkileri genişletmeği istediğini ve konuda Türk işadamların İran'daki petrol ve doğalgaz sahalarında yatırım yapmasını olumlu karşılayacaklarını kaydetti.  


ÇAVUŞOĞLU SURİYE TOPRAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK


Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu, Afrin'de sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı'nın bölgedeki terör gruplarına karşı yapıldığını vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye topraklarında gözünün olmadığını altını çizdi.


SÜRPRİZ ZİYARET


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün sürpriz bir şekilde İran’a gitti. Ziyaretin önceden duyurulmaması dikkat çekti. Çavuşoğlu’nun kısa süre önce Tahran’a indi.

İran tarafı son günlerde en üst seviyede Türkiye’nin Afrin operasyonunu kısa tutarak bitirmesi gerektiği yönünde mesajlar veriyordu.


Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan sürpriz İran ziyareti


DHA

GÜNCEL HABERLER