Duruşunuzu düzeltmek için 10 pratik yol

29 Aralık 2017, Cuma 10:08

Ters alkış pozisyonu

Bedeninizin duruşu; sağlıklı olmanızın, ince görünmenizin ve özgüven sahibi olmanızın imzasıdır. Fakat, ne yazık ki iş hayatında bilgisayar karşısında veya masa başında çalışırken duruşumuz ister istemez bozulmaya başlıyor. Önlem almadığımız takdirde ise daha kötü sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İşte daha sağlıklı bir duruşa sahip olmak için uygulamanız gereken 10 pratik yol. 

Elleri kilitleme pozisyonu

Kolunuzu sırtınızın arkasından sallandırın diğer kolunuzu da aşağıdan diğer elinize ulaşacak şekilde kilitleyin. Üst kolunuzu yukarı doğru çekerek esnetin. 5’er saniye aralıklarla ellerinizin yönünü değiştirip aynı işlemi uygulayın.

Bükme pozisyonu

Alt bedeninizi hareket ettirmeden ellerinizi başınızın arkasına koyun. Sadece üst gövdenizi çevirerek esneme hareketini yapın. Bir tarafınızı 5 saniye esnettikten sonra diğer tarafınız için de aynı şeyi yaparak hareketi tamamlayın.

Geriye esneme pozisyonu

Bir sandalyenin ucuna oturun ve kollarınızı başınızın arkasına koyun. Omurganızı şekildeki gibi esnetip başınızı eğmeden yukarıya doğru bakacak şekilde geriye doğru çekip esnetin.

Duvara yaslanma pozisyonu

Resimde gösterildiği gibi duvara yaslanın. Burada önemli olan noktalar; omuzlarınız, kalçanız, bacaklarınız ve topuklarınız tam olarak duvara yaslanmış olmasıdır. Pozisyonda, derin ve sık nefes alış verişlerle tekrar edin.

Düşme pozisyonu

Bu çalışma bir öncekinin devamı olarak tekrarlanacaktır. Duvarda yaslanmış dururken, kollarınızı yanlara açın ve dizlerinizi kıvırmadan yavaşça öne eğilin. Bu pozisyonda 10 saniye durmanız yeterli olacaktır.

Oturarak dik durma pozisyonu

Sırt ve karın kaslarınız duruşunuzu eşit şekilde tutmayı sağlamaktadır. Karnınızı gergin tuttuğunuzda, sırtınız otomatik olarak düzleşecektir. Hatta, geniş bir kemer, yüksek belli pantolon veya etek karın kaslarınızı doğru tutmanıza yardımcı olup dik durmanızı sağlayacaktır.

Kibar oturuş pozisyonu

Bir sandalyenin ucuna oturun, bir bacağınızı sandalyenin altına diğer bacağınızı da öne doğru gerin. Bu duruş dengenizi koruyarak düz oturmanıza yardımcı olacaktır. (Egzersizlerin hepsi tamamlandıktan sonra bu pozisyona geçilmesine dikkat ediniz.)

Sırtınıza hafif şeyler takın

Bilgisayar karşısında çalışırken, istemsiz olarak kamburlaşırız. Ancak sırtınıza hafif bir şey takarsanız onu düşürmemek için dik durmak zorunda kalacaksınız. Basit bir elbise askısı mükemmel bir çözüm olacaktır.

Göğüs önüne takılan çanta

Ev işleri yaparken, ağır sırt çantasını önünüze asın. Vücudunuz ağırlıkla baş etmeye çalışarak omuzlarınızı denge için geri çekecektir. Son olarak, tüm bu öneriler kısa vadeli bir varyasyona sahiptir, uzun sürmez. Bu yüzden en iyi sonucu almak için düzenli olarak bu hareketleri uygulamanız gerekmektedir.

Özellikle unutmamanız gereken;

Duruşunuz yalnızca kaslarınıza bağlı değildir, aynı zamanda dişleriniz için de etkendir. Resimlerde de göreceğiniz üzere çene yapınızı da etkileyecektir. Bu da dişinizin yapısını bozmaya kadar yol açacaktır.

GÜNCEL HABERLER