Ebeveynlik neden krize dönüşüyor?

30 Ekim 2017, Pazartesi 15:51
İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, geleceğin yetişkinlerini yetiştirmekte olan anne babalara seslenen bir kitabı ekim ayında okurlarla buluşturdu
Günümüzün koşulları birçok tehlike ve zorlukla dolu. Toplumsal yaşantımız her geçen gün daha da tedbirli olmayı gerektiriyor. Ancak 4 yaşında yemeğini hâlâ kendi başına yiyemeyen, okulda arkadaşıyla yaşadığı sorunu öğretmeni ya da anne babası olmadan halledemeyen, üniversite tercihini kendisi yapamayan, patronuyla ya da ev sahibiyle olan anlaşmazlığını “bir büyüğü” olmadan çözemeyen çocukların bu hayatla başa çıkabilmesini nasıl bekliyoruz? Daha da önemlisi böyle insanların hayatta başarılı olabilmelerini nasıl umuyoruz? Acaba bunda biz anne babaların payı yok mu? İnsanların binlerce yıldır altından kalkabildiği ebeveynlik hakkında bugün kafamız neden bu kadar karışık? Neden bu kadar çok anne-baba, çocuk sahibi olmayı bir çeşit kriz olarak görüyor?

EBEVEYNLİĞİ SORGULUYOR

Stanford Üniversitesi’nden Julie Lythcott-Haims’in yazdığı, Duygu Pınar Kayıhan’ın Türkçeye çevirdiği "Bir Yetişkin Yaratmak", günümüzün her daim kaygılı ve stresli hale gelen ebeveynliğini sorgularken adeta bir krize dönüşen çocuk yetiştirme hakkında da düşündürücü noktalara değiniyor.

"Bir Yetişkin Yaratmak", 36. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşacak.

Yazar: Julie Lythcott-Haims
Çeviren: Duygu Pınar Kayıhan
Yayınevi: İKÜ Yayınevi
Sayfa sayısı: 376
Fiyatı: 35 TL


 

GÜNCEL HABERLER