Biliyor musun? »

Ertesi gün hapı nasıl kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapı kullanımı özellikle korunmasız cinsel ilişkiden sonra acil bir kontraseptif yöntem olarak kullanılmaktadır. Burada önerdiğimiz eğer böyle bir korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız ilk 72 saat içinde bu ertesi gün ilaçlardan birini kullanmanız gerekiyor. İçinde yazan kullanma talimatına göre genellikle 24 saat arayla olabiliyor ya da 12 saat arayla da olabilir. Olabildiğince erken zamanda alınması gerekiyor. 
En büyük yan etkisi tabi ki gebeliği önlememesi olabilir. Eğer geç ya da uygun zamanda alınmadığında dış gebelikle de karşılaşabiliriz, yani gebelik önlenmeye çalışılmıştır ama tüpte yerleşmiştir. Bir ay içinde birden fazla kere kullanılması kesinlikle önerilmez. Çünkü sonrasında adetinizi değiştirebilir, düzeninizi bozabilir, karında şişkinlik yapabilir, kramplara sebep olabilir, adet döngünüz 1-2 ay süreyle bundan etkilenebilir. O yüzden hiçbir şekilde normal koşullarda kullanılmasını önermemekteyiz.. 
Kadın hastalıkları ve doğum hakkında tüm merak edilenleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Alper ‘’Biliyor musun?’’ için anlattı. Daha fazlası için diğer videoları izleyebilirsiniz Haberin devamı için tıklayınız.

Diğer Haberler