İşte 2017'de yaşanan en önemli siyasal olaylar...

25 Aralık 2017, Pazartesi 11:18

2017 yılında tarihe damga vuran olaylar yaşandı. Türkiye çok büyük bir karar vererek, Anayasa değişikliğine 'evet' dedi, 1961 yılından sonra ilk defa bir Cumhurbaşkanı partili oldu, Gandi'nin 'Tuz yürüyüşü rekoru' Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüşü ile kırıldı, ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak skandal bir karara imza attı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönem başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs'ü Filistin'i başkenti olarak tanıdığını açıkladı, Birleşmiş Milletler'den Donald Trump'ın tüm tehditlerine rağmen tarihi bir Kudüs kararı çıktı...İşte 2017'nin unutlmayan siyasi olayları...

Hollanda krizi (11 Mart 2017): Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti. Çavuşoğlu sabah canlı yayında yaptığı konuşmada 'uçuş iznimi iptal ederlerse bedeli ağır olur' demişti. Hollanda, 'yaptırım tehditleri çözüm arayışını imkansızlaştırdı' dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Türkiye'nin Rotterdam Konsolosluğu'na girmesine izin verilmedi.

Anayasa Değişikliği referandumu (16 Nisan 2017): Seçmenler, mevcut Türkiye Anayasası'nın 18 maddesi üzerindeki değişikliklerini oyladı. AK Parti ve kurucularından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen madde değişiklikleriyle ilgilitartışmalar uzun süre devam ettikten sonra MHP'nin desteğiyle birlikte meclisten geçerek halk oylaması kararı alındı. Değişiklikpaketi, yürürlükteki parlamenter sistemin kaldırılarak yerine başkanlık sisteminin getirilmesini, başbakanlık makamının ortadankaldırılmasını, meclisteki vekil sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklikler yapılmasını içermektedir. YSK Başkanı Güven, Evet oylarının yüzde 51,41 olduğunu hayır oylarının ise 48,59 olduğunu açıkladı. Buna göre, 25 milyon 157 bin 463 seçmen anayasa değişikliğine 'evet', 23 milyon 779 bin 141 seçmen 'hayır' oyu kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'ye üye oldu (2 Mayıs 2017) : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 979 gün sonra kurucusu ve doğal lideri olduğu AK Parti'ye gelerek üyelik beyannamesini imzaladı ve partiye üye oldu.1961 Anayasasından beri cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü yer alıyordu.

İYİ Parti kuruldu (25 Ekim 2017): MHP ile yollarını 2016 yılında ayıran Meral Akşener İyi Parti adında kurduğu siyasi partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'nın ilgili birimine teslim etti.

Türkiye yeniden siyasi denetime alındı (25 Nisan 2017): Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye'yi siyasi denetim altına alma kararı verdi. Türkiye, 13 yıl sonra yeniden siyasi denetime alındı.

Milletvekili Enis Berberoğlu'na hapis (14 Haziran 2017): CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada tutuklama kararı çıktı. Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verildi.Bölge istinaf mahkemesi CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun mahkumiyet kararını bozdu. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden yargılandığı davada karar çıkmazken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma, 16 Ocak tarihine ertelendi.

Adalet Yürüyüşü (15 Haziran 2017): CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan İstanbul'a yürüdü. Güven Park'ta başlayan yürüyüş 9 Temmuz 2017'de Maltepe'de sonlandı. 420 kilometrelik yolu 25 günde yürüyen Kılıçdaroğlu, yürüyüşün sonunda Maltepe'de bir miting de düzenledi. Kılıçdaroğlu Gandi'nin, Güney Afrika’da Hintleri ezen yasa ve uygulamalara karşı yaptığı Tuz Yürüyüşü'nün rekorunu kırdı. Gandi, İngiliz sömürgesinin yerel halkın tuzyapımına getirdiği yasağı delmek için Ahmedabad’dan Dandi’ye 390 kilometreden fazla yürümüştü.

ABD'nin İran ambargosunu delme davası (6 Eylül 2017): New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Ekonomi eski bakanı Zafer Çağlayan, Halk Bankası eski genel müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İrana karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.

Kadir Topbaş istifa (22 Eylül 2017): İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana sürdüren Kadir Topbaş, istifa ettiğini açıkladı. Topbaş istifasıyla da AK Parti tarihinde 'görevinden istifa eden ilk belediye başkanı' oldu.

Barzani'nin gayri meşru referandumu (25 Eylül 2017): Kuzey Irak'ta Mesut Barzani'nin düzenlediği bağımsızlık referandumu Uluslararası tüm uyarılara rağmen başladı. Gelen tepkiler neticesinde Barzani, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, 'Bağdat ile yaşanması muhtemel çatışmanın önlenmesi' amacıyla referandum sonucunu “dondurduğunu açıkladı.

ABD ile vize krizi (8 Ekim 2017): ABD Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Türkiye'den yapılan vize başvurularının askıya alındığınıbildirdi.

İdlib operasyonu (9 Ekim 2017): Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, İdlib Bölgesinde keşif faaliyetlerinin başladığı belirtildi. Askerimiz sınırı geçti.

Deniz Baykal hastaneye kaldırıldı (16 Ekim 2017): Gece yarısı ateşi yükselen CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Hastanede beyin kanaması geçiren Baykal bir süre yoğun bakımda kaldı. Ardından Deniz Baykal, 56 günlük bir rehabilitasyon programı için Almanya'ya gitti.

Melih Gökçek istifa (28 Ekim 2017): Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 23 yıldır (8617 gün) sürdürdüğü görevinden, cumhurbaşkanının isteği üzerine, istifa etti.

Edip Uğur ağlayarak istifa etti (30 Ekim 2017): Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var diyerek hem AK Parti hem de belediye başkanlığı görevinden istifa etti.

Man adası belgeleri (28 Kasım 2017): CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu, kardeşi, eniştesi, ve dünürüne ait olduğunu iddia ettiği ve Man adasında bulunan şirkete milyonlarca dolar para transferini içeren belgeleri açıkladı. Cumhurbaşkanı avukatı 'iddiaların tamamı yalan, belgelerin tamamı sahtedir' şeklinde açıklamada bulundu.

Reza Zarrab'ın malvarlığına el konuldu (1 Aralık 2017) : İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, Reza Zarrab ve 22 yakınının mal varlıklarına el konuldu. Gerekçe: Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine siyasal ve askeri casusluk maksadıile temin etmek.

Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdı (6 Aralık 2017): ABD Başkanı Donald Trump, kameraların önünde: 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum.' açıklamasında bulundu. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan tarihteki ilk ülke ABD oldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla toplandı (13 Aralık 2017) : İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi sonuç bildirgesinde 'Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz' denildi.

BM'den tarihi Kudüs kararı (21 Aralık 2017): Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald ump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda ABD'nin tehditlerine rağmen 9'a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı..

GÜNCEL HABERLER