Kosova’da 'Delibal'a yoğun ilgi

06 Kasım 2017, Pazartesi 18:18
Kosova’da Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından, Kosova’nın kuzeybatısında yer alan İpek şehrindeki bir sinema salonunda 'Delibal' adlı Türk filmi, sinemaseverlerle buluşturuldu
İpek YEE’den yapılan yazılı açıklamaya göre, İpek şehride Arnavutça altyazılı gösterilen filme sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi.

Sinema salonunun herkesi alabilecek kadar kapasitenin olmadığından dolayı aynı gün ikinci bir gösterimin de yapıldığı belirtilen açıklamada, toplamda 450-500 kişinin filmi izlediği bildirildi.

Ayrıca, daha önce "Uzun Hikaye", "Yumurta", "Süt", "Bal", "Aşk Tesadüfleri Sever" gibi filmlerin de İpekli sinemaseverlerle buluştuğu belirtilirken, ileriki dönemlerde Kosova’nın diğer bölgelerinde de bu tür faaliyetlerin yapılacağı aktarıldı.

Yönetmenliğini Ali Bilgin’in üstlendiği ve başrollerini Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun üstlendiği "Delibal" filmi Türkiye’de 2015’de vizyona girmişti.

'DELİBAL' KONUSU


Başrollerini Çağatay Ulusoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Hüseyin Avni Danyal, Laçin Ceylan, Mustafa Avkıran, Nazan Kesal, Toprak Sağlam'ın paylaştığı romantik film aynı üniversitede öğrenci olan Barış ve Füsun’un tutku dolu aşk hikayesini anlatıyor.

Mimarlık öğrencisi olan ve hobi olarak müzik yapan Barış hayatın tadını çıkarmaktan keyif alan birisidir. Füsun’u ilk gördüğü anda hayatında hiç bilmediği bir duyguya kapılmıştır. Hep teğet geçen aşk bu defa Barış’ı yakalamıştır. Aşkı ona tattıran bu kız kimdir? İsmini bile bilmediği ama aşık olduğu bu kıza bir şekilde ulaşmak ister ve ulaşır da…

Füsun’u bulmak, ulaşmak tamamdır da; aklında üniversiteyi derece ile bitirip Amerika’da master yapmaktan başka şey olmayan Füsun’u bir de aşka ikna etmek lazımdır. Yakışıklı, akıllı ve içten olan Barış, sonunda bunu da başarır. Füsun’u kendine aşık eder, evlenirler. Her şey masallardaki gibidir. Ta ki masal bir gün bozulana kadar. 

GÜNCEL HABERLER