Organlarıyla nakil bekleyenlere umut oldu

08 Kasım 2017, Çarşamba 18:44
Eskişehir’de beyin ölümü gerçekleşen 55 yaşındaki Meryem Karaca'nın karaciğer, böbrek ve korneaları, organ nakli bekleyen hastalara nakledilmek üzere ailesi tarafından bağışlandı
Yaklaşık 10 gün önce geçirdiği beyin kanaması sonrası Afyonkarahisar’dan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen  Meryem Karaca’nın, burada yapılan tüm müdahalelere  rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane yönetiminin organ bağışı konusundaki önerisi, Karaca’nın eşi Hüseyin Karaca, oğlu Murat Karaca, kızları Melike Özaslan, Macide Uza, damatları Evren Özaslan ve Emrah Uza tarafından olumlu karşılandı.

4 SAAT SÜRDÜ

Bunun üzerine Karaca’nın karaciğer, böbrek ve korneaları Prof. Dr. İlter Özer, Prof. Dr. Bülent Ünal ve Doç. Dr. Murat Ulaş’tan oluşan transplantasyon ekibi tarafından yapılan 4 saatlik cerrahi işlemler sonucunda alındı.

Karaca’nın böbreklerin Ankara’daki iki ayrı hastanede bekleyen hastalara, karaciğerin İstanbul’da nakil bekleyen bir hastaya ve korneaların ESOGÜ Hastanesinde tedavi gören hastalara nakledilmek üzere ilgili merkezlere gönderildi.

 

GÜNCEL HABERLER