Topuklu ayakkabı giydiğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor

28 Aralık 2017, Perşembe 15:10
Topuklu ayakkabı giymenin kişiye ciddi bir hava kattığı malum; fakat ne yazık ki sağlık konusunda da bir o kadar tehlike saçtığı da atlanmaması gereken etkilerden bir tanesi.
Kadınların en büyük zaafı olarak nitelendirilen, doğru yürümesini bildiğiniz takdirde en etkili silahınız bile olabilecek ancak bir o kadar da zor. Peki topuklu ayakkabı giydiğimizde vücudumuza ne oluyor?
Topuklu ayakkabı, dizinizdeki baskının & artmasına sebep olur. Bu da, osteoartrite sebep olur. Baldırınızdaki kaslar kalıcı olarak gerginleşir kısalabilir. Dengenizi kurmanızı zorlaştırır. Düşme ve burkulma riskini arttırır.
Hanglung hastalığına yakalanmanıza sebep olur. Haglund hastalığında, topuk üst arka ucunda kötü ayakkabı giyme, geçirilmiş kırık veya doğumsal olarak oluşmuş olan bir aşırı büyüme ayak bileğinin her hareketi esnasında aşil tendonu üzerine bir bası uygular, bu basıya bağlı olarak aşil tendonu ödemli, hassas bir dokuya dönüşür.
Topuğunuz ne kadar yükselirse, ayağınızdaki baskı o kadar artar. Topuklu ayakkabı, vücudunuzdaki merkez denge noktasının yerini değiştirir. Bu da, omurganızdaki duruşun bozulmasına sebep olur ve kan akışınız zorlaşır.
Dar ayakkabılar Morton sinirlerine zarar verir. Sinirler kalınlaşır, ani acılara ve uyuşukluğa sebep olur. Ayak parmaklarınız deforme olur. Ağrı yapar ve vücudunuzdaki denge dağılımı bozulur.
Eklemlerinizde ve ayak başparmağınızın altında şişlikler oluşur.
Topuğunuz ne kadar yükselirse, ayağınızdaki baskı o kadar artar. Topuklu ayakkabı, vücudunuzdaki merkez denge noktasının yerini değiştirir. Bu da, omurganızdaki duruşun bozulmasına sebep olur ve kan akışınız zorlaşır.
Düzenli olarak topuklu ayakkabı giyen biriyseniz, haftada 2-3 kez düztabanlı rahat ayakkabılar giyin.
Her gün topuklu ayakkabı giyiyorsanız, ayakkabınızın topuğu 5-6 cm’den yüksek olmasın.
Her iki saatte bir ayakkabılarınızı çıkarın ve ayağınıza masaj yapın.
Ayaklarınızı 15 dakika boyunca masaj yaparak yıkayın.
Deniz tuzu kaslarınızın rahatlamasını sağlar.
Binbirdelik otu, küçük yaraların iyileşmesini sağlar.
Ihlamur, kan akışını hızlandırır.
Mentol esanslı yağlar, şişkinliği alır.
Süt, cildi yumuşatır.

GÜNCEL HABERLER