Uzmanlar açıkladı: Telomerleri uzatmak kansere neden oluyor

03 Kasım 2017, Cuma 16:59
Geçen günlerde DNA zincirinin ucunda bulunan telomerlere müdahale edilerek insan ömrünün uzatılabildiği gündeme oturmuştu. Kişiye Özel Tıp Derneği Başkanı Dr. Serdar Savaş telomerleri uzatmaya çalışma uygulamasının doğru olmadığını söyledi ve yaşlanmaya bu şekilde müdahale etmenin sağlıklı olmadığını açıkladı
Telomer tedavisi ile 100 yaşındayken de genç olmanın mümkün olduğu iddia ediliyor. Bu tedavinin popüler olmasının bir nedeni de Sertab Erener'in bu tedaviyi uygulaması.

Kişiye Özel Tıp Derneği Başkanı Dr. Serdar Savaş, bilimsel olarak güvenli olmayan, kansere yol açabilen kimyasal maddeleri insanlara vermenin tıp etiği ile bağdaşmadığını vurguladı ve "Tıbbın temel kuralı ’primum non necere’ yani ’önce zarar verme’ ilkesidir. Telomerleri uzatmaya çalışmak kansere de yol açabilir. Telomer tedavisinin tıbbi olarak yapılmaya çalışıldığı bir alan da kanserdir ancak burada sanılanın aksine uzatılmaya değil de kısaltılmaya çalışılır. Bu ürünlerin kozmetik amaçlı kullanılmasına yönelik Amerika’da ünlü kişilerle pazarlama kampanyaları yapılıyor" dedi.


Canan Karatay, Sertab Erener'in 100 yıl yaşama formülüne karşıSertab Erener'in 100 yaşına kadar yaşamak için başladığı telomer tedavisi nedir?

'HASAR ONARIMDAN FAZLA İSE YAŞLANMA HIZLANIR'

Yaşlanmanın çok boyutlu ve karmaşık bir olgu olduğunu da belirten Dr. Serdar Savaş, "Vücudumuzdaki serbest radikaller ve toksinlerle birlikte radyoaktif maddeler ve güneşin zararlı ışınları da DNA’mızda hasara yol açıyor. Bunlarla mücadele eden ve DNA hasarını onaran enzimler genlerimiz tarafından kodlanır. Böylece hücrelerimizde bir yandan hasar oluşturan olaylar cereyan ederken öte yandan bunlarla savaşan ve hasarı tamir eden mekanizmalar işler. Eğer hasarımız onarımdan fazla ise yaşlanma hızlanır. Kişilerin genetik özellikleri incelenerek durumları tespit edilebilir ve kişiye özel önlemler oluşturulabilir" açıklamasında bulundu.

Buse ÖZEL/DHA

GÜNCEL HABERLER