Ya boşanmak istemezse!?

05 Kasım 2017, Pazar 05:00
Ardı arkası kesilmeyen bir boşanma furyası içindeyiz. Her ne kadar Türkiye’deki boşanma oranı geçtiğimiz yıla göre azalmış olsa da, boşanmaların yüzde 40’a yakını ilk beş yılda gerçekleşiyormuş. Yani yıllar süren evlilikler, yerini daha hızlı tüketilenlere bırakmış. Peki ya taraflardan biri ayrılığı kabullenemezse? İşte o zaman dikkat! Çünkü hayatı kendine ve karşı tarafa çekilmez hale getirebilir. Araştırmacılar eski karı ya da kocanın sergilediği tavırları altı başlıkta değerlendiriyor
İpek Atcan
ipek.atcan@posta.com.tr

 

1. HER ŞEYİ SORGULAR

Ayrılmanıza rağmen eski eşiniz hâlâ hayatınıza hakim olmayı talep edebilir. Sizi soru bombardımanına tutabilir. Ne yapıyorsunuz? Neyi, kimle yapıyorsunuz? Arkadaşça kurulan ilişki ile ‘sorgulama’ arasında ince bir çizgi var aslında.

2. YENİ İLİŞKİYE KARIŞIR

“Ya benimsin ya toprağın” sözünü biliyoruz. Kendinizi öyle bir boşanmada bulursunuz ki, karşı taraf kendi hayatına devam etmeyi normal karşılarken aynısını sizin için düşünmeyebilir. Yeni ilişkinizi sabote edebilir.

3. GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDER

İlan edeR Hayatlarında kötü giden şeyler için sizi suçlayabilir. Bozulan araba, patlayan ampül, ailedeki, işteki sorunlar... Ne yaparsanız yapın iş öyle ya da böyle size bağlanabilir.

4. MANİPULE EDER

Sizin kulağınıza gelecek ve tabii ki sizi üzecek içerikte konuşmalar yapabilir. Size kendinizi evlilik konusunda başarısız hissettirebilirler. Ve bu başarısızlık hissi hayatınızın geneline yansıyabilir.

5. ÇOCUKLARI KULLANIR

Nadiren de olsa çocuklar tehdit unsuru olarak kullanılabilir. En çok karşılaşılan tavır ise, anneyi ya da babayı kötülemedir. Bu tür eski eşler uzmanların en korktuğu tipleme.

6. HATAYI KARŞI TARAFA YIKAR

Hayatlarındaki unutkanlık, aksilik ya da yanlış kararlarda oklar size çevrilebilir. Söylediğiniz bir şey ya da herhangi bir hareketiniz buna sebep verebilir. Yaptıkları her hatanın sorumlusu siz olabilirsiniz.

ÖNERİLERDEN BİR DEMET

■ İletişimi sınırlı düzeyde tutun. Uzun konuşmalar yerine bilgilendirici ve arkadaşça iletişim kurun.

■ ‘Drama’ başladığı an konudan uzaklaşın, hatta görmezden gelin. Uzmanlar, o an verilecek en iyi cevabın, aslında cevap vermemek olduğunu söylüyor.

■ Olabildiğince sakin olun.

GÜNCEL HABERLER