Yılbaşı gecesi Kangal ve Akbaşlar İstanbul sokaklarında

30 Aralık 2017, Cumartesi 16:07

Yılbaşına bir gün kala İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri  Şube Müdürü Zafer Baybaba İstanbul’da yılbaşı gecesi alınacak önlemlerle ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.  

POLİS 37 BİN PERSONELLE 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞACAK

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri Şube Müdürü Zafer Baybaba yeni yılda güvenlik önlemleri kapsamında 37 bin personelin görev yapacağını belirterek şunları söyledi:

Yeni yıl tedbirleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Çalışkan’ın talimatlarıyla bu yıl daha önceki yıllara oranla 3 aşamalı tedbir planı yaptık. Bunlardan birincisi 20’si ile 24’ü tarihleri arasında deniz, hava ve karayolu ile ilimize çevre illerden intikal eden araç ve şahıslar üzerinde yapmış olduğumuz uygulamalar. 25’i ile 30’u tarihleri arasında ise halkımızın alışveriş amaçlı meydanlarda, AVM’lerde ve parklardaki yapmış olduğumuz uygulamalar. Diğeri ise, 31 Aralık gecesi yani yılbaşı gecesi olarak 37 bin polisle 24 saat esasına göre görevimizin başında olacağız.'

İL GENELİNDE 1470, İSTİKLAL CADDESİ’NDE İSE 600 GÜVEN TİMİ GÖREV ALACAK

600 Güven Timi’nin İstiklal Caddesi’nde görev yapacağını belirten Baybaba, 'Ayrıca Özel harekat Şube müdürlüğümüze bağlı 1000 personelle 39 ilçemizde 100 ayrı noktada birkaç dakika içerisinde olay yerine intikal edecek şekilde personelimiz görevimizin başında olacaktır. Yine Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ve Havalimanı Şube Müdürlüğümüze bağlı araçlarla da görevlerinin başında olacaklar. Güven Timleri Şube Müdürlüğümüze bağlı personelimiz de İstiklal Caddesi çevresinde 600 personelle ilimiz genelinde 1470 personelimizle görev alacağız' diye konuştu.

İSTİKLAL CADDESİ’NE ÇIKAN YOLLAR 15.00’DA TRAFİĞE KAPATILACAK

Baybaba 'Tedbirler kapsamında İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm sokaklar saat 15.00 itibariyle trafiğe kapatılacak. Saat 19.00 itibariyle de Taksim Meydan’a çıkan bütün yollar trafiğe kapatılacak. Ayrıca Beşiktaş ilçemizde saat 15.00, Kadıköy ilçemizde saat 15.00 Şişli ilçemizde de saat 16.00 itibariyle yollar trafiğe kapatılacak' dedi.

BEYOĞLU’NDA 34 NOKTADA 136 KAMERA İLE İZLENECEK

Beyoğlu bölgesinin 136 kamerayla izleneceğini söyleyen Zafer Baybaba , 'MOBESE aracımız da ilimiz genelinde 1747 noktada 6 bin 988 kamera ile izleme yapmış olacağız. Beyoğlu bölgesinde ise 34 noktada 136 kamerayla an be an görüntüler yanımızda bulunan MOBESE aracına intikal edecek ve görülen herhangi bir aksaklıkta ekiplerimiz anında buradan yönlendirilerek olaylara anında müdahale edilecek' şeklinde konuştu.

GEREK AKBAŞ VE KANGALLAR DEVREYE GİRECEK

Baybaba, '6 ay önce 10 tane Kangal 10 tane de Akbaş cinsi köpeklerimiz toplumsal olaylara ve asayiş olaylarına müdahale etmek amacıyla devriye köpeği olarak yetiştirilmiş bulunmakta. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüzün emrindeler. Gerektiğinde ihtiyaç duyulduğunda onlar da göreve hazır olacaklar' dedi.

ANADOLU'YA ÖZGÜ BİR KÖPEK IRKI

Görünüm olarak Sivas Kangalı'na göre daha naif duran beyaz Akbaş köpekler; çok zeki, cesur ve ailesine bağlı, Anadolu'ya özgü bir köpek ırkıdır. Türkiye'nin yerli köpek ırklarından biri olup sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir.

Özellikle Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar ve yöresinde sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir.

GÜNCEL HABERLER