Yıllar sonra ortaya çıkan gerçek! Pablo Neruda kanserden ölmemiş

21 Ekim 2017, Cumartesi 11:17
Nobel ödüllü Şilili yazar ve şair Pablo Neruda’nın kanserden ölmediği ortaya çıktı. Uluslararası adli tıp uzmanlarından oluşan heyet, mezardan çıkarılan kalıntılarda rastladıkları bir bakterinin Neruda'nın ölümüne yol açtığı görüşünde
Uluslararası adli tıp uzmanlarından oluşan heyet, Santiago’da düzenlenen basın toplantısında, yapılan testlerin ölüm belgesinin Neruda’nın "gerçek ölüm nedenini" yansıtmadığını doğruladığını açıkladı.

Pablo Neruda’nın 2013 yılında hakim kararıyla mezarından çıkarılan ve uzman heyeti tarafından incelenen kalıntılarında patojenik bir bakteriye rastlandığı, ünlü şairin ölümüne muhtemelen bu bakterinin yol açtığı belirtildi.Uzmanlar bundan sonraki süreçte patojenik bakteriyi tanımlamaya çalışacak ve sonuçlar bir yıl içinde açıklanacak.

ÖLMEDEN 3 GÜN ÖNCE SIĞINMA TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Sosyalist lider Salvador Allende’nin dostu ve destekçisi Pablo Neruda’nın, Şili’de 1973 yılında General Augusto Pinochet liderliğindeki askeri darbeden 12 gün sonra prostat kanserinden öldüğü duyurulmuştu. Neruda, ölümünden 3 gün önce Meksika’ya sığınma talebinde bulunmuştu.

ZEHİRLENME İDDİASI

Kalıntıları geçen yıl tekrar gömülen Neruda’nın eski şoförü Manuel Araya, ünlü şairin gizli servis tarafından zehirlendiğini savunuyordu.

 

GÜNCEL HABERLER