Ana damar yırtılması vakaları artıyor

Ana damar yırtılması vakaları artıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Okutan, tanısı son derece güç olan ve sinsice ortaya çıkarak ölümcül sonuçlar doğuran ana damar yırtılması rahatsızlığının son dönemlerde sık sık görülmeye başlandığını belirtti.

Doç. Dr. Okutan, ana damar yırtılmasının gerek vatandaşlar gerekse hekimler tarafından yaygın olarak bilinmediğini söyledi.
Hastalığın son dönemlerde Isparta ve çevresinde artış gösterdiğini anlatan Okutan, sonuçların dünya ve Türkiye ortalamasının da üzerinde olduğunu bildirdi. Hastalığın sinsice ortaya çıktığını ifade eden Okutan, "Son dönemlerde sık karşılaştığımız ana damar yırtılması vakası, ani ölümler, felç ve kangren gibi sonuçları doğruyor" dedi.

Vücudun ana damar ile beslendiğini belirten Okutan, kalp çıkışı sonrası vücudun çeşitli bölgelerine yönelik ana damara bağlı kollar oluştuğunu bu kolların vücudun her bir organına göre yönlendiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Kalbin çıkış noktasında ana damarın çeşitli sebeplerden dolayı yırtılma oluşur. Yırtılma nedeniyle kan gitmesi gereken bölgeye değil farklı bölgelere kayar. Bu durumda ise hasta ya aniden hayatını kaybeder ya da felç, kangren gibi sonuçlarla karşı karşıya kalır."
Ana damarın yırtılmasında hipertansiyon ve damar sertliğinin etken olduğuna işaret eden Doç. Dr. Okutan, ana damarda yırtılma meydana geldiğinde kişinin sırtında bıçak batar gibi bir ağrı oluştuğuna dikkati çekerek, "Bir çok kimse ana damarının yırtıldığını fark etmez. Sırtının ağrıdığını düşünür. Kan dolaşımı olmadığından ötürü çıkan rahatsızlıklara odaklanır. Bazı durumlarda hekim arkadaşlarımız da tanı koymakta güçlük çeker" diye konuştu.

Hastalığın sinsice ortaya çıkması nedeniyle hastalar kadar aile hekimleri ve acil servis hekimlerinin de dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Okutan, bu tür vakaların vakit kaybedilmeden kalp merkezine yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Isparta’da yıl içinde 9 kişiyi bu tür şikayetten ötürü ameliyat ettiklerini hatırlatan Okutan, altı kişinin sağlığına kavuştuğunu ancak üç hastanın gecikmeli olarak kendilerine gelmesinden ötürü hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

Ana damar yırtılması vakasında hastanın vakit kaybetmeden hekime ulaşması gerektiğine dikkati çeken Doç. Dr. Hüseyin Okutan, "Vücuttaki organlar, damarlardan besleniyor, damarlara da ana damardan kan veriliyor. Böyle bir yırtılmada organlar kansız kalabiliyor. Ölümcül sonucu bulunan bu rahatsızlık ancak erken tanı ile tedavi edilebiliyor" dedi.

Hatice Özdemir / AA