Anayasa Mahkemesi üyeleri yaşadı

Anayasa Mahkemesi'nin 16 üyesinin hepsine "Kırmızı plakalı" Mercedes makam aracı verilecek ve maaşları iki kat artırılacak

Çarşamba, 09 Şubat 2011 - 08:40

Anayasa Mahkemesi üyeleri yaşadı

Tartışmalara yol alan ve halen TBMM Adalet alt komisyonunda görüşülen Anayasa Mahkemesi’nin yapısına ilişkin tasarıdan, ‘’Kırmızı plaka’’ da çıktı.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin tümüne Mercedes marka kırmızı plakalı ve güvenlikli makam aracı tahsis edilecek. Tasarının 78. maddesindeki düzenleme ile mahkeme üyeleri de, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve Bakanların da yer aldığı 237 sayılı taşıt kanunundaki (1) sayılı listeye ekleniyor.

Bu liste, kırmızı plakalı makam aracı tahsis edilen üst düzey devlet görevlilerini kapsıyor. Listede halen Anayasa Mahkemesi Başkanı bulunuyor ancak üyeler yer almıyor.
Üyelere Toyoto marka resmi plakalı makam aracı tahsis ediliyor. Değişikliğin ardından ise 16 mahkeme üyesi de bu listeye alınıp, özel güvenlikli kırmızı plakalı Mercedes makam araçlarına sahip olacaklar.

"BUNUN ADI SİYASİ RÜŞVET"

Adalet Komisyonu üyesiyken bu tasarı nedeniyle istifa eden CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, yaptığı açıklamada ‘’Artık tüm mahkeme üyelerinin kırmızı plakalı makam aracı olacak.
Diğer yüksek yargı üyelerine tanınmayan ayrıcalıklar Anayasa Mahkemesi üyelerine veriliyor. Yargıtay Başkanı’na 6 bin 40 lira maaş vereceksin, Anayasa Mahkemesi başkanına 15 bin lira… Bunun adı siyasi rüşvettir’’ dedi.

MAAŞLAR KATLANIYOR

Tasarı ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın 7 bin lira olan maaşı 15 bin liraya, 6 bin lira olan üyelerin maaşı da 11 bin liraya yükselecek.

Halen 7 bin 64 TL maaş alan Başkan Kılıç’ın çıplak maaşı 9 bin 542 liraya çıkarken, “Bireysel başvuru ödeneği” adı altında, 2 bin 500 TL, performans ödemesinden ise 318 TL alacak.

Böylece maaş 12 bin 360 TL olacak. Yol giderleri, tazminatlar ve gündelikler ile de ücret 15 bin TL’yi bulacak. Yeni tasarı ile Anayasa Mahkemesi Başkanvekili aylık toplam 11 bin 583, üyeler de toplam 11 bin 370 TL maaş alacak.