Anayasa paketi Meclis'e geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan aralarında yargı reformu, ombudsmanlık, siyasi partiler yasası gibi konuları içeren anayasa değişikliği paketinin Mart sonuna kadar Meclis'e getirileceğini açıkladı

Anayasa paketi Meclis'e geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan dün katıldığı Reform İzleme Grubu’nun (RİG) toplantısında, aralarında yargı reformu, ombudsmanlık, siyasi partiler yasası gibi konuları içeren anayasa değişikliği paketinin Mart sonuna kadar Meclis’e getirileceğini açıkladı.

Erdoğan, “A’dan Z’ye bir anayasa değişikliğini konuşmuyoruz. Özellikle Avrupa Birliği uyumu çerçevesindeki konularda çalışmalar sürüyor” dedi. Erdoğan, paketin geçebilmesi için parlamento içi ve dışındaki bütün partilerle görüşeceklerini söyledi.

Erdoğan, anayasa değişikliği konusunda muhalefet liderleriyle biraraya gelmeyi düşünmediğini, çalışmaları kurmaylarının yürüttüğünü belirtti.

ERMENİ TASARISI

Başbakan Erdoğan, ‘sözde Ermeni soykırımı’ tasarısının 4 Mart’ta Amerikan Kongresi’nde görüşülmesiyle ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Bu konuyla ilgili temaslarımız sürüyor. Milletvekili arkadaşlarımız şu anda Amerika’da. Eğer 4 Mart’ta yanlış bir adım atılırsa tüm süreci baltalar.”