'Anayasa paketini hap gibi sunacağız'

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği paketini tek tek oylamanın referandum mantığına ters olduğunu söyledi

'Anayasa paketini hap gibi sunacağız'

BUGÜN 11.00’DE MECLİS’TE

AK Parti Genel Merkezi’nde dün düzenlenen Yerel Yönetim Sempozyumu’nda konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, anayasa değişiklik paketinin bugün TBMM Başkanlığı’na verileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan sempozyumda şu mesajları verdi: “Türk milleti 1982 Anayasası’nın değişmesi gerektiğini söylüyor. Bizden öncekiler nasıl risk almadan günlerini gün ettilerse biz de aynısını yapabilirdik. Ama o zaman vicdanlara hesap veremez, milletimizin huzurunda başımız dik duramazdık.”

İPE UN SERİYORLAR

“Muhalefet ‘Sizinle beraber olmayız’ diyor. İpe un seriyorlar. Birisi diyor ki, ‘Getirin görelim ama bugün yapmayalım, seçimden sonra yapalım’. Bir diğeri, ‘Hayır bunları tek tek oylayalım’ diyor.

Bir defa referandum mantığına ters, böyle bir şey olmaz. Milletin vekilleri zaten bunu parlamentoda tek tek oyluyor, milletin huzuruna hazır olarak getiriyor, adeta bir hap gibi, tablet gibi sunuyor.

‘Biz bunu görüştük, bitirdik, size sunuyoruz ey milletim’ diyor. Ama ne diyorlar, ‘Hayır olmaz, bu AK Parti’nin kendi kendine hazırladığı...’ Kardeşim sen benimle beraber çalışmazsan ne yapacağım, keyfini mi bekleyeceğiz?”

15 BİN TL İÇİN

“Hedefimiz kişi başına milli geliri 15 bin dolara çıkarmak. Hayal mi bu? Değil ama anayasal mevzuatı değiştirmeden bunu başaramayız.

Türkiye’nin ağırlığına, itibarına yakışan anayasal değişiklikleri artık hiç vakit kaybetmeden hayata geçirmek zorundayız. Bu taşın altına elimizi koymadık, bedenimizi koyduk.

Bu ülkenin rotasını elitler değil, millet çizer. Bu ülkeyi sırça köşklerinde, milletten kopuk efendiler değil, bizzat millet idare eder.

Hâlâ bu ülkede göbeğini kaşıyanlar-kaşımayanlar tartışmasını yapanlar, daha çok tribünden AK Parti iktidarını izlerler.”

2