Anayasa'da ilk ve ikinci maddeye kabul

Anayasa değişikliği görüşmelerinin ikinci turu devam ediyor

02 Mayıs 2010, Pazar 15:52
A A

 TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2.turunda, teklifin 1. maddesi 75 ret oyuna karşı 332 oyla kabul edildi. Teklifin ilk tur oylamasında aynı maddeye 336 kabul oyu çıkmıştı.

Genel Kurulda gizli oylamaya 408 milletvekili katıldı. Oylamada 332  kabul, 75 ret oyu kullanıldı; 1 milletvekili de çekimser kaldı.

Teklifin, Anayasanın 10. maddesinde değişiklik yapan 1. maddesine göre,  kadın-erkek eşitliği konusunda alınacak tedbirler, Anayasanın eşitlik ilkesine  aykırı olarak yorumlanamayacak. Çocuklar, yaşlılar ve özürlülerle, harp ve vazife  şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gaziler için alınacak tedbirler  eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacak.

Birinci turda, bu maddenin gizli oylamasına 407 milletvekili katılmış;  oylamada 336 kabul, 70 ret oyu kullanılmış ve 1 oy da geçersiz sayılmıştı.

İKİNCİ MADDEYE DE KABUL

Anayasa değişikliğine ilişkin 2. turda, teklifin 2. maddesi 334 oyla kabul edildi. Genel Kuruldaki gizli oylamaya 408 milletvekili katıldı. Oylamada 334 kabul oyuna karşı 72 ret oyu kullanılırken, 2 milletvekili çekimser oy kullandı. Aynı madde 1. turda, 68 ret oyuna karşı, 337 oyla kabul edilmişti.

Teklifin, Anayasanın "Özel Hayatın Gizliliği" başlıklı 20.maddesine, "Herkes kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak, kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar.Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir" hükmü ekleniyor.

OYLAMADAN NOTLAR

Gizli oylamaya CHP, BDP ve DSP'li milletvekilleri ilk turda olduğu gibi  katılmadı. BDP milletvekilleri oylama sırasında Genel Kurul dışına çıktı.
Oylama sırasında bazı milletvekilleri oy pusula ve zarflarının  dağıtıldığı Bakanlar Kurulu ve Komisyon sıralarının arkasında gruplaştı. TBMM  Başkanı Mehmet Ali Şahin, bu milletvekillerinden yerlerine oturmalarını istedi,  idare amirlerini göreve çağırdı.

TBMM İdare Amiri ve CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, oylama  boyunca Bakanlar Kurulu sıralarından pusula ve zarf dağıtan katip üyeler ve  görevlilerin arkasında ayakta durdu.

Bazı milletvekillerinin ise BDP sıralarına oturarak, komisyon  sıralarından pusula ve zarf dağıtan katip ve görevlilerinin işlemlerini  gözlemledikleri görüldü.

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin bu milletvekillerinden  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın cep telefonuyla fotoğraf çektiğini  belirtmesi üzerine, TBMM Başkanı Şahin, 'Ben de gözlemliyorum. Belki hatıra olsun  diye çekiyordur” dedi.

Oylama sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli de Genel Kurulda bulundu. Bahçeli, oyunu kullandıktan sonra Genel  Kurul salonundan çıkarken, Baykal, milletvekilleri ile sohbet etti. Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan ise sırasının gelmesine kısa süre kala Genel Kurula geldi,  oyunu kullandıktan sonra ise ayrıldı.

İlk turda oylamalara katılmayan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz  da oy kullandı.

Katip üyeler oylama için milletvekillerinin adlarını ilk turda olduğundan  daha uzun aralıklarla anons etti.

AA / DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;