Android İçin Trojan Alarmı

Androidli akıllı telefonlar çok ciddi bir tehdit altında. Üstelik bu tehdit sizin hiç de haberiniz olmadan hem yayılıyor hem de faturanızı kabartıyor!

Perşembe, 12 Ağustos 2010 - 11:30

Android İçin Trojan Alarmı

Popülaritesi hızla yükselen Android, mobil dünyanın adeta mobil dünyanın yeni yıldızı olmuş durumda. Google bünyesinde gelişimini sürdüren küçük yeşil robotun popülaritesi zararlı yazılımların da dikkatini Android'in üzerine çekmiş durumda. Kaspersky'ın bugün yayınladığı bildiriye göre Androidli akıllı telefon sahipleri çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıya. Sadece Androidli akıllı telefonları hedef alan bu zararlı yazılımın adı Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a şeklinde.

Kaspersky'ın şimdiden binlerce akıllı telefona bulaşmış olduğunu ifade ettiği daha da kötüsü ise trojanın bulaştığı akıllı telefon sahiplerinin durumdan bihaber olduğunu açıklaması, durumun ciddiyetini gözler önüne sermeye yetiyor. Bir çeşit medya oynatıcı vadiyle kullanıcıya sunulan uygulama 13 KB boyutunda ve standart bir Android yazılımı paketi halinde geliyor. Bir kere yüklenen uygulama hemen faaliyete geçmeye başlıyor ve hem veritabanındaki hem de kullanıcının rehberindeki kişilere arka arkaya kısa mesaj göndererek yayılmaya çalışıyor.

Android platformunu hedef alan ilk trojan olan yazılımın ilk örneklerinin 2009 yılının sonunda çıkmış olabileceği öngörülüyor. Kaspersky yetkilileri uygulamanın kurulum esnasında onay verilen sms ve arama yetkisini sonlandırarak durumun önüne geçilebileceğini belirtiyor. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.