Ani Harabeleri'nde namaza izin

Kars MHP il Başkanlığı, Kültür ve Turizm baknalığı'ndan Ani Harabaleri'nde cuma namazı kılmalarına izin verildiğini açıkladı

Perşembe, 30 Eylül 2010 - 10:52

Ani Harabeleri'nde namaza izin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve 40 il başkanının 1 Ekim’de Ani Harabelerindeki Büyük Katedral olarak bilinen Fethiye Camisinde Cuma namazı kılmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin çıktı.

Kars’a 45 kilometre uzaklıkta Türkiye- Ermenistan sınırında bulunan Ocaklı Köyü'ndeki Ani Harabelerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve 40 il başkanının Cuma namazı kılması için yapılan başvuruya, Kültür ve Turizm Bakanlığından izin verildiği açıklandı.

Fethiye Camisi'nde TBMM’nin açılacağı 1 Ekim günü Cuma namazı kılacaklarını söyleyen MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, camideki hazırlıkların bugün tamamlanacağını bildirdi.

Başkan Oktay Aktaş “Kültür ve Turizm Bakanlığın, Fethiye Camide namaz kılınması için verdiği gerekli izin belgesini Valilikten aldım. Alparslan, 16 Ağustos 1064 Pazartesi günü Ani’yi fethetti.

Dört gün sonra Katedraldeki haçı indirerek ilk Cuma namazını kıldı. Biz de 946 yıl sonra Ani’de Cuma Namazı kılacağız. Hutbe için ses düzeni, mimber, halıfılerksler hazır” diye konuştu.

Öte yandan Ani’deki Fethiye Camisinde kılınacak Cuma namazına Iğdır, Kars, Ağrı, Erzurum, Ardahan ve komşu Nahcivan’dan çok sayıda vatandaşın katılması bekleniyor.