Anime hayranlarına kötü haber

Oscar ödüllü anime stüdyosu Studio Ghibli, Japon Televizyonu'ndan yapılan açıklamaya göre bir daha film yapmayabilir

04 Ağustos 2014, Pazartesi 13:20
A A

My Neighbor Totoro(Komşum Totoro), Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato), ve Oscar ödüllü Spirited Away(Ruhların Kaçışı) filmlerinin yapımcısı Tokyo merkezli anime stüdyosunun genel müdürü Toshio Suzuki Pazar günü yaptığı açıklamada, film yapımının durdurulacağını ve animasyon departmanında küçülmeye gidileceğini söyledi.

29 yıllık üretimden sonra Studio Ghibli, daha fazla film yapmayarak stüdyonun markalaşmış ürünleriyle ilgili çalışmalara odaklanacağını duyurdu.

Studio Ghibli kurucularından Hayao Miyazaki, geçen yıl son filmi The Wind Rises’ı (Rüzgar Yükseliyor) çektikten sonra emekli olmuştu.

Genel Müdür Suzuki, Miyazaki’nin emekli oluşunun alınan kararda etkili olduğunu söyledi.

My Neighbor Totoro(Komşum Totoro), Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato) ve Oscar ödüllü Spirited Away (Ruhların Kaçışı) filmlerinin yapımcısı Tokyo merkezli anime stüdyosunun genel müdürü Toshio Suzuki Pazar günü yaptığı açıklamada, film yapımının durdurulacağını ve animasyon departmanında küçülmeye gidileceğini söyledi.

1984 yapımı Nausicaä of the Valley of the Wind (Rüzgarlı Vadi) filminin başarısının ardından 1985 yılında kurulan Ghibli stüdyoları ahlaken karmaşık yine de aile dostu olan filmler yapmasıyla efsaneleşmiş, anime türünü dünya çapında yaygınlaştırarak 2003 yılında çekilen Spirited Away filmiyle de ‘En İyi Animasyon Filmi’ Akademi ödülüne layık görülmüştü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;