Ankara: Askeri destek verebiliriz

Ankara: Askeri destek verebiliriz

20 Mart 2011, Pazar 17:00
A A

Libya'ya yönelik operasyonun başlamasıyla birlikte Ankara’da da hareketli saatler yaşandı.

Suudi Arabistan’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sürekli irtibat halinde kalarak düzenli bilgi aldı. Bu arada Dışişleri, Genelkurmay Başkanlığı ve devletin diğer ilgili birimleri de kendi aralarındaki eşgüdüm toplantılarıyla durum değerlendirmesi yaptı.

Dışişleri ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü de bilgilendirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucu Türkiye’nin Libya halkı için yapacağı katkılar üzerinde duruldu.

Dün gece yarısına doğru Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, 1970 ve 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ebediyete kadar dost kalacağımız kardeş Libya halkının selametini gözeten bir anlayışla uygulanmasını teminen gerekli ve uygun gördüğü ulusal katkılarını yerine getirecektir. Bu doğrultuda gerekli hazırlık ve çalışmalar sivil ve asker makamlarımızla birlikte eşgüdüm içinde yürütülmektedir” ifadesi yer aldı.

Bu katkıların neler olabileceğine dair ayrıntılı resmi bir  bilgi verilmezken kulislerde şunlar konuşuldu:

- Libya’ya yönelik operasyon için bir deniz gücü oluşturulduğundan Türkiye’de bir veya iki firkateynle Akdeniz’deki bu güce destek verebilir.

- Coğrafi olarak Türkiye’den Libya’ya hava operasyonlarına katılmak mümkün olmadığı için, Türkiye’den bir filo hava operasyonlarına destek vermek için İtalya’daki NATO üslerinden birisine gönderilebilir.

Dışişleri yetkilileri, şu an için Türkiye’nin askeri amaçlı kapsamlı bir hazırlığının olmadığını, Davutoğlu’nu arayan Clinton ve Hague’ın da Türkiye’den şu an için herhangi bir talepte bulunmadıklarını söylediler.

HÜRRİYET 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;