Ankara'da 5 okul öğrenci yetersizliğinden kapatıldı

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı raporla başkente 70 kilometre uzaklıktaki Balâ ilçesinin Keklicek, Davdanlı, Bektaşlı, Suyugüzel ile Aydoğan mahallelerindeki 5 ilkokul, öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle kapatıldı.
 

02 Ekim 2017, Pazartesi 17:05
A A
Bu mahallelerdeki öğrencilerin bir bölümü taşımalı eğitimle ilçe merkezinde bulunan Alparslan ve Tuna ilkokulları ile Büyükboyalık Ortaokulunda eğitimlerine devam etmeye başladı. Keklicek Mahallesi'nde ise 13 öğrencisi bulunan okulun kapatılması ardından 5 çocuk taşımalı eğitimle ilçedeki okullara gönderilirken 8 çocuğun velisi çocuklarını 20 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezindeki okula göndermeme kararı aldı.

Muazzez Aktaş adındaki bir veli, “Çocuklarımız çok küçük. Servislere güvenmiyoruz. Çok küçükler yemeğini yiyemez, tuvaletine tek başına gidemezler. 20 kilometre yola karda kışta nasıl gidip gelsinler diye konuştu.

Keklicek İlkokulu'nda öğrenci sayısının geçmişte 300 iken bugün 13'e düştüğünü belirten mahalle sakinleri, çocuklarının iyi bir eğitim almasını istediklerini vurguladı.

'OKUL AÇILMADI Kİ GİDEYİM'

Keklicek mahallesindeki 3’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Gülpınar Erdem, “Neden okula gitmiyorsun sorusuna, yurt genelinde 14 gün önce eğitim öğretime başlanmasına rağmen “Okul açılmadı ki" yanıtını verdi. Ardından da “Okulların açılmasını istiyorum. Babam beni ve birinci sınıfa başlayacak kardeşimi Balâ'ya okula göndermiyor" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;