Ankara'da polis müdahalesi

Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in çağrısıyla yapılan memurların "uyarı grevi"ne destek veren bir gruba, polis müdahale etti

25 Kasım 2009, Çarşamba 12:01
A A

Ellerinde ÖDP, Öğrenci Kollektifleri ve Sosyalist Parti bayrakları taşıyan bir grup, Ziya Gökalp Caddesi SSK İş Hanı önündeki üst geçite çıkmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Eylemcilerin ellerindeki sopalarla polise vurması sonrasında güvenlik görevlileri biber gazı kullanarak grubu üst geçitten indirdi. Bu arada eylemcilerin kendi aralarında da tartıştığı gözlendi. Tartışanlar diğer eylemciler tarafından sakinleştirildi. Bazı göstericiler polisin müdahale sırasında kullandığı biber gazından etkilendi.

KESK'in Ankara'daki eylemine yaklaşık 5 bin kişi katılıyor.

İSTANBUL SİRKECİ'DE DE EYLEM VAR

Memurların bir günlük "uyarı grevi" kapsamında, İstanbul'da da eylem yapılıyor. Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan eyleme katılan sendika üyesi bir grup, Sirkeci Garı önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan sendika üyeleri, davul zurna eşliğinde halay çekerek eylem yaptı.

Memurların eylemine sanatçı Mustafa Alabora da destek verdi. Bu arada, yolculuk yapmak için Sirkeci Garı’na gelen vatandaşlar, seferlerin iptal edildiğini öğrenince tepki gösterdi.

Trenlerin peronlarda bekletildiği Sirkeci Garı’nda, seferlerin gün boyunca yapılmayacağı öğrenildi. Eylem süresince çevik kuvvet ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı.

Öte yandan, kendilerini Devrimci Liseliler olarak adlandıran bir grup da slogan atıp zıplayarak, memurlara destek verdi. Sendika üyesi memurların, Beyazıt’a yürüyerek orada diğer sendika üyeleriyle birlikte ortak açıklama yapması bekleniyor.

Grev önce ekspres seferleri vurdu

NAKLİYECİLERDEN KAMU ÇALIŞANLARINA DESTEK

Kamu çalışanlarının yurt genelinde başlattığı iş bırakma eylemine, Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK)'na bağlı sendikalardan da destek geldi. Zeytinburnu'da bulunan Nakliyeciler Sitesi çalışanları da, 2 saat iş bırakma eylemi yaparak, kamu çalışanlarına destek verdi.

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyesi nakliyat işçileri, sabah saatlerinde Topkapı'da bulunan sendikanın genel merkezi önünde toplandı. Yaklaşık 350 kişilik grup, açtıkları pankart ve attıkları sloganlarla kamu çalışanlarına destek verdiklerini duyurdu. Desteklerini, 2 saat iş bırakma eylemi yaparak gösteren nakliyeciler adına açıklama yapan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosman Alkışlar, "Bütçe açığı kapatılmak için, hayati önem taşıyan temel tüketim ürün leri arasında yer alan akaryakıt, konut, elektrik, doğalgaz ve ulaşıma yüzde 30'a varan zamlar yapılmaya başlanmıştır. Ücretlere yüzde 4 artış yaparken, temel tüketime yüzde 30'larda zam gören bu politikalar, geçim sorununu dayanılmaz hale getirecek, işçileri, emekçileri ve geniş halk kitlelerini çok daha fazla yoksullaştıracaktır" dedi.

Grup, açıklamanın ardından alkışlarla tepkilerini dile getirdi.

Bu arada az sayıda çevik kuvvet timleri de olası olaylara karşı bölgede hazır bulundu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;