Ankara'da taksilere zam

İstanbul'un ardından Ankara'da da taksilere zam geliyor

Perşembe, 12 Kasım 2009 - 10:43

Ankara'da taksilere zam

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Kurulunun (UKOME) da görüşünü alarak belirleyecekleri yeni tarifenin, yüzde 10-15 civarında artış getireceğini bildirdi.

Başkentte yedi binin üzerinde taksinin hizmet verdiğini ve bu rakamın ihtiyacın çok üstünde olduğunu savunan Yiğiner, şunları kaydetti: "Son iki yıldır taksimetreye hiç zam yapılmadı. Esnaf ekonomik anlamda sıkıntı içinde. Esnafın talebi doğrultusunda en kısa zamanda yeni bir taksimetre tarifesi hazırlanarak yürürlüğe konulacak."

Yiğiner, ayrıca yılbaşından itibaren gece tarifesi uygulamasına son verileceğini bildirerek, gece ve gündüz açılış rakamının eşitleneceğini söyledi. Halen taksimetre 1.70 TL’den açılıyor ve kilometre başına 1.80 TL artış yapılıyor.

MİNİBÜSLERDE ZAM YOK
Ankara Minibüsçüler Odası Başkanı Hacı Bekir Gani de, kriz ortamının devam ettiğini ve minibüs taşıma ücretlerine zam yapmayı düşünmediklerini belirterek, en son 15 Ekim 2008 tarihinde yeni tarife aldıklarını bildirdi.

Gani, minibüs taşıma ücretinin geçen yıl alınan kararla 1.5 TL’den 1.7 TL’ye yükseldiğini ve bir süre yeni bir düzenlemeye gitmeyi planlamadıklarını söyledi.