Ankara'da YGS eyleminde olay

YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili olarak düzenlenen eylemde polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı

10 Nisan 2011, Pazar 16:39
A A

Başkent Ankara'da bazı öğrenci ve marjinal sol gruplar, YGS'deki şifre iddiaları ile ilgili öğle saatlerinde Abdi İpekçi Parkı'nda toplandı. Sakarya Caddesi'ne kadar yürüyen grup burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde bir dershane önünde toplanan grup üyeleri, dershaneyi basmak istedi. Bunun üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

>>BİNLERCE ÖĞRENCİ SKANDALI  PROTESTO ETTİ >> VİDEO

Açıklamanın ardından grup üyeleri Yüksel Caddesi'ne geçerek protestolarını sürdürdü. Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyen grup ile polis arasında pazarlık yapıldı. Polis ile grup üyeleri arasında pazarlık sırasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polisin gruba izin vermemesi üzerine, yüzleri maskelerle kapalı eylemciler polise taş, şişe fırlattı. Bunun üzerine Çevik Kuvvet ekipleri gruba biber gazı ile müdahale etti.

"SİZE TAŞ ATMAK YAKIŞMIYOR"

Bir kadın ise taş atan göstericilere, 'Size taş atmak yakışmıyor' şeklinde tepki gösterdi. Ara sokaklarda bir süre devam eden olaylar, grubun dağılması ile sona erdi.

Adobe Flash Player Yükle

 

Öte yandan Maltepe'de toplanan yaklaşık 1000 kişilik Halkevleri üyeleri şifre iddialarını protesto etmek için Kızılay Meydanı'na kadar yürüdü. Geniş güvenlik önlemler altında Kızılay Meydanı'na gelen grup üyeleri yapılan açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Tahsin GÜNER / ANKARA - DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;