Ankastre ocağınızı parlatmak için ihtiyacınız olan 2 malzeme

Ankastre ocak kullananların en büyük derdi çabucak kirlenmesidir. İşte ankastre ocağı parlatmanız için ihtiyacınız olan 2 malzeme
 

29 Eylül 2017, Cuma 16:36
A A
Ankastre ocak kullananlar ne kadar çabuk kirlendiklerini bilirler.

Yemeğiniz taştıysa ve ankastre ocağınızın üstüne döküldüyse, ocağı temizlemek başlı başına bir beladır. Ancak her şeyin bir çözümü var. İşte ankastre ocağınızı temiz tutmak ve hatta parlatmanız için beş tüyo.

1- Kazıma yöntemi
Ocağınızın üstünde kir veya kalın tabakalı yağ kalıntısı varsa temizlik ürünleriyle sorunu çözmek mümkün değildir.
Hemen elinize eldivenlerinizi alın ve ocağı kazımaya başlayın. Önce ocağın üstüne istediğiniz temizleme ürününü dökün sonra da ucu sivri bir şeyle kazıyın.2- Havlu yöntemi
Ocağın üstüne önce biraz sirke dökün. Hemen üstüne de göz kararı karbonat serpiştirin. Bir de havlu lazım.
Havluyu ılık suyun içine sokun. Ocağın üstüne 15 dakikalığına bırakın. Ardından ocağı havluyla silin.

3- Silikon yöntemi
Öncelikle ocağın üstünü silikon spatula ile temizlemeye çalışın. Dairesel hareketlerle temizlemeye dikkat edin. Sonra ocağın üstüne dört yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı sirke dökün.

Beş dakika bekledikten sonra ocağın üstünü mikrofiber bez ile silin. En son da ıslak bir bezle ocağı iyice temizleyin.

4- Amonyak ve alkol yöntemi
Amonyak kötü koksa da birçok sorunu ortadan kaldırır. Sprey şişesine bir ölçü amonyak, bunun on katı kadar su ve biraz da alkol koyun. Çalkaladıktan sonra ocağınızın üstüne püskürtün. Son olarak ıslak bezle temizleyin.

5- Deterjan yöntemi
Ocağın üstüne deterjan dökün. Bunun üstüne de karbonat serpiştirin. En üstüne de oksijenli su dökün ve eldiven taktıktan sonra parmağınızla ocağın üstünü ovalayın. Bulaşık beziyle ocağın yüzeyini temizleyin. Son olarak kuru bir bezle ocağınızı parlatabilirsiniz.
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;