Anlaşma lehimize olur

IMF desteğinin yararlı olacağını söyleyen Maliye Bakanı Şimşek, “Bir destek gelirse ve biz içeriden daha az borçlanıp, özel sektöre daha fazla kaynak ayırırsak bu Türkiye'nin lehine olur. Gelmezse zaten kendi yolumuza devam ederiz” dedi

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

ŞİMŞEK LONDRA'DA KONUŞTU

Türkiye’nin yılan hikayesine dönen IMF ile görüşmelerine yönelik Başbakan ve bakanlardan her gün yeni bir açıklama geliyor. Son olarak dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF’den destek gelirse güzel olacağını gelmezse zaten Türkiye’nin kendi programıyla yoluna devam edeceğini söyledi. Mehmet Şimşek, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ‘Türkiye Yatırım Zirvesi’ne’ katıldı.

KRİZİ IMF’SİZ ATLATTIK

Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın ’IMF ile anlaşmanın bir sonu olmalı’ görüşlerinin hatırlatılması üzerine, “Türkiye inşallah, önümüzdeki yıllarda IMF’ye ihtiyaç duymayacak kadar ayakları üzerinde durabilecek. En büyük krizi IMF’siz atlattık. Ama IMF’ye sigorta poliçesi olarak bakarsanız, onun da çok fazla tartışılmasına gerek yok. O, Türkiye’nin faydasına olabilir” dedi.

DESTEK LEHİMİZE OLUR

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda güçlü yapısıyla, uluslararası finans kuruluşlarından kaynağa ihtiyaç duymayacak bir noktaya geleceğine inandığını vurgulayan Şimşek, “Şu anda da bu zor dönemi onlardan kaynak almadan kapattık. Ama eğer IMF’den bir destek gelirse ve biz içeriden daha az borçlanıp, özel sektöre daha fazla kaynak bırakırsak, bu Türkiye’nin lehine olan bir şeydir” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;