Anma töreninde Erdoğan protestosu

Anma töreninde Erdoğan protestosu

10 Kasım 2009, Salı 12:04
A A

Balıkesir'deki Atatürk'ü anma törenlerinde, Kürt açılımı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan protesto edildi. Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehitler Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz, tüm protokol üyelerinin bulunduğu sırada ``Ananıda al dağdan inenleri karşılamaya git'' yazılı pankart açtı ve bağırarak tepkisini dile getirdi.

Balıkesir'deki anma törenleri Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehitler Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz, dernek üyeleriyle birlikte anıta çelenk bıraktıktan sonra, Vali Yılmaz Arslan, Garnizon Komutanı Korgeneral Adem Huduti ve Belediye Başkanı MHP'li İsmail Ok'un yanı sıra tüm protokolün gözleri önünde, ceketinin içinde sakladığı ``Ananı da al dağdan inenleri karşılamaya git'' yazılı pankartı çıkarıp açtı. Filiz, ``Başbakan Başbakan ananı da al dağdan inenleri karşılamaya git'' diye bağırdı. Törene katılanların büyük çoğunluğu, Filiz'in protestosuna alkışlarla destek verdi. Sivil polislerin müdahalesiyle pankart Filiz ve arkadaşlarının elinden allındı. Protestocu Filiz, daha sonra protokoldeki yerine geçti. Saat 09.05'te sirenlerin çalmasının ardından Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu, bayraklar yarıya indirildi, İstiklal Marşı okundu.

Törenin ardından DHA'nın sorularını yanıtlayan Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehitler Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz, ``Devletimiz teröristlere bütün imkanları sundu. Biz de bundan yola çıkarak dedik ki (ananı da al dağdan inenleri karşıla. Dağdan inenlerin belki ihtiyaçları vardır. Bütün devlet imkanlarını sunduk ailenin imkanlarını da sun). Biz bu meseleye parmak basmak istedik. Belki o zaman daha çabuk dağdan inerler, hatta kendi aralarında promosyon düzenlerler. Yüzüncü geleni bakanların eşleri karşılayacak, birinci geleni bilmem kim karşılayacak. Üç bininci geleni bilmem kim karşılayacak diye. Buradan onlara sesleniyorum'' dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;