Anne sütü bebeklerin öz güvenini artırıyor

Anne sütü içen bebeklerin öz güveninin daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, bu çocukların ruh sağlığının da daha iyi geliştiğine dikkat çekiyor

10 Nisan 2015, Cuma 11:52
A A

Anne sütünün bebekleri için hayati önem taşıdığı her fırsatta belirten uzmanlar, ilk iki yıl içinde anne sütün içen bebeklerini öz güvenlerini daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Vural Yağcı, hamilelik döneminde alınan gıdaların bebeğe kordon vasıtasıyla ulaştığını belirterek, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle, 24 aya kadar ise sütü diğer gıdalarla tüketmesi gerektiğini söyledi.

ANNE SÜTÜ ÇOK ÖNEMLİ

Anne sütünün tarif edilemeyecek kadar faydalı olduğunu ve bireyin tüm yaşantısına etki ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yağcı, “İlk 2 yıl anne sütü alan bebeklerin öz güveni daha yüksek olur. Emerek doyuma ulaştığı için özellikle ruh sağlığı daha iyi gelişir. Anne sütü hiçbir hazineye değişilmez o nedenle bunun kıymetini bilmemiz gerekir. Anne sütü almayan çocuklar, hayata çok kötü başlamış oluyor. Düşe kalka büyüdükleri için fiziken, ruhen ve aklen diğerleriyle kıyaslamak çok mümkün olmaz" diye konuştu.

EK GIDALAR ALERJİ YAPABİLİR

6 aydan sonra bebeklerin özellikle hayvansal gıdalarla tanıştırılması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Yağcı, “İlk altı ayda verilen ek gıdanın bebeklerde alerji riskini ortaya çıkartabilir. Bu durum aynı zamanda obeziteye de zemin hazırlanıyor. Dolayısıyla anne sütünü uzun süre verilmesini istiyoruz" dedi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;