Anne sütü eşsizdir

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Günbey, anne sütü ile ilgili merak edilenleri anlattı:

07 Kasım 2009, Cumartesi 11:49
A A

- Anne sütü bebeği astım, egzama gibi alerjik hastalıklardan korumaktır. Anne sütünün akciğer gelişiminde çok önemli etkileri vardır. Solunum fonksiyonlarını ve akciğer kapasitesini olumlu yönde etkilediği de bilinmektedir. Anne sütü, bebeğin ileride astım olma riskini azaltmakta ve riskteki bu azalma ileri yaşlara kadar sürmetmektedir.

- Anne sütü ile beslenen bebekler sosyal açıdan daha iyi gelişim gösterir. 1 yaş sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütü ile beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha iyi olduğu bulunmuştur.

- Anne sütü ile beslenme başta zatürre olmak üzere, ishal, orta kulak iltihabı ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan bebeği korur. İçerdiği koruyucu antikorlar ile bebeğin enfeksiyonlara karşı direncini artırır.

- Emzirilen bebeklerde beyin gelişimi daha iyidir. Anne sütü alan çocukların zeka seviyesinin, almayanlara kıyasla daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

- Anne sütü ile beslenen bebeklerde şişmanlık (obezite) daha az görülmekte ve insüline bağımlı şeker hastalığı (tip-1 diyabet) görülme riski azalmaktadır.

- Emerken bebeğin ağız ve çene kaslarının çalışması, anne sütü alan bebeklerin konuşma ve dil gelişiminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

- Bebeğini emziren annelerde loğusalık depresyonu daha az görülür. Emzirmenin anneyi meme ve yumurtalık kanserinden de koruyucu etkisi vardır. Ayrıca anneyi ileri yaşlarda gelişebilecek kemik erimesinden korumaktadır.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;