Annelerin ömrünü uzatan “şoke edici” detay!

Yapılan son bir araştırmaya göre çocuklar anneleriyle ne kadar çok vakit geçirirse annenin ömrü bir o kadar uzuyor! İşte şaşırtan detaylar…  

27 Şubat 2017, Pazartesi 13:39
A A

Son yapılan bir araştırmaya göre annelerin ömrünü uzatan şey aslında "bizleriz!"

Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bu araştırma sonuçlarına göre "yalnız kalmak" insanın yaşam süresini etkiliyor. 

Çalışmada; sosyoekonomik durum ve sağlık kontrolleri göze alınarak, ortalaması 70 yaş olan 7 bin 100 yetişkin izlendi. Katılımcıların yaklaşık% 23'ü, arkadaş ve ailesi ile vakit geçiren % 14'lük orana nazaran altı yıl içinde öldü.  

Yetişkinler sosyal çevresindeki ilişkilerine çok önem veriyorlar. Hatta o kadar çok önem veriyorlar ki çocuklarından hatta torunlarından bile göremedikleri sevgiyi bu arkadaşlardan görüyorlar.  

Peki, illa hayatlarından biri mi olması gerekiyor? Araştırmaya göre evet! Yetişkinler birbirine bağlanarak, anı paylaşarak hayata daha güçlü bağlanıyorlar. 

Yaşlı akrabalarımızı ve arkadaşlarımızı evlerimize davet etmenin ötesinde, yetişkin akrabalarımız daha da sosyalleşmesi için teşvik etmemiz çok önemli.

Bu sayede bilinenin aksine yetişkin insanlar arkadaşları çoğaldıkça, torunları ya da çocuklarıyla daha iyi vakit geçirdikçe kendilerini bağımsız hissediyor ve her yaşına daha çabuk adapte oluyor.