Annesi bakkaldan veresiye almış

Marketten hırsızlık yaptığı gerekçesiyle alıkonulan 9 yaşındaki E.E.'nin çantasından çıkan yiyeceklerin bakkaldan veresiye alındığı ortaya çıktı

12 Ekim 2009, Pazartesi 16:37
A A

Gaziantep'teki bir süpermarketten hırsızlık yaptığı gerekçesiyle alıkonulduğu ve tuvalet temizlettirilip, şınav çektirilen, tek ayak üstünde durdurulup, karanlık odada tutulduğu iddia edilen 9 yaşındaki E.E.'nin annesi tarafından çantasına konulan yiyeceklerin, mahalle bakkalından veresiye defterine yazdırılıp, 9.5 lira borçla alındığı belirlendi.
Yeşilova Mahallesi'nde 7 Ekim'de meydana gelen olayda, Şahinbey İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi E.E., sabah okula gitmeyip, Yeşilova Mahallesi'ndeki evlerinin yakınında bulunan Sistemli Market'e girdi. Marketi dolaşan E.E., çıkışta hırsızlık iddiasıyla götürüldüğü depoda tek ayak üzerinde durduruldu, şınav çektirildi, tuvalet temizlettirildi ve karanlık bir yerde 3 saat kapalı tutuldu. Hırsızlık yapmadığı anlaşılan E.E., evine götürülüp özel bir kreşte çalışan annesi Selma E.'ye teslim edildi. E.E., durumu önce annesine ardından da fabrika işçisi olan babası Şeref E.'ye anlattı. Şeref E.'nin şikayeti üzerine iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı.

BAKKALDAN SATIN ALMIŞ

E.E.'nin evine 150 metre uzaklıktaki mahalle bakkalı Yalçın Ceydelioğlu, çocuğun çantasından çıkan yiyecekleri kendi elleriyle annesi Selma E.'ye verdiğini belirterek, “Olaydan bir gün önce annesi gelerek çocuğunun beslenmesine koymak için 9.5 lira tutarında bir haftalık yiyecek aldı. Hatta ben kendisine ‘Bunların hepsini alırsanız çocuğunuz tüketir’ dedim. O da bana, ‘Benim çocuğum öyle şey yapmaz’ dedi” diye konuştu.
Ceydelioğlu, yaşanan olaydan sonra dün akşam saatlerinde polisin gelerek neyi, ne kadara sattığını sorduğunu belirterek, “Bizde yalan olmaz. Kimsenin hakkını kimseye vermeyiz. E.'nin annesi benden 9.5 lira tutarında bisküvi, meyveli yoğurt, çikolata ve meyve suyu aldı. Ben de bunu veresiye defterine 9.5 lira olarak yazdım. Sürekli bizden alışveriş yaptıkları için çocuklarının okulda beslenmesi için yiyecekleri de haftalık olarak alıyorlar. Bunların hepsini buraya gelen polislere de anlattım. Hatta veresiye defterindeki bu tutarı fotokopiyle polislere teslim ettim” diye konuştu.
Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nın iddialarla ilgili yapılacak soruşturmanın ardından dava açıp açmayacağının belli olacağı belirtildi.

GAZİANTEP, (DHA)

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.