Antalya’da En İyi Film Ödülü Çin’e gitti

54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ’En İyi Film’ ödülünü, Çinli yönetmen Vivian Qu’nun yönettiği ’Melekler Beyaz Giyer’ filmi kazandı

28 Ekim 2017, Cumartesi 00:16
A A

54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ’En İyi Film’ ödülünü, Çinli yönetmen Vivian Qu’nun yönettiği ’Melekler Beyaz Giyer’ filmi kazandı.Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali, 2016 Expo Kongre Merkezi’ndeki ödül töreniyle sona erdi.Uluslararası olarak devam eden festivalde 2’si Türk, 8’i yabancı 10 film ödül için yarıştı.Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya halkının geleneksel korteje katılımının yüksek olduğunu kaydetti.

ANTALYA BİN 600 SİNEMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI"

ANTALYA BİN 600 SİNEMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI"

Festival tarihinde görülmemiş kalabalıkla caddelerinin kortej için dolduğunu aktaran Türel, "Her gün 11 bin sinemaseveri ağırladık. Festival süresi sürecinde 70 binden fazla insan geldi, 33 bin kişi 42 filmi izledi. Dünya ve Türk sinemasının ustaları büyük yönetmenler yapımcılar, genç sinemacılar festivalde buluştu. 168’i yurt dışından toplam bin 600 sinemacı Antalya’ya geldi. Çocuk bölümünde 6 bin çocuk sinema ile buluştu. Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için sinema ve mutfak bölümünde ünlü şefler kendilerine özgü lezzetleri sinemaseverler ile buluşturdu.

Festivali dünyanın en önemli festivallerinden biri hale getirmek için Film Forum’un başarısını gösterdi. Belediye başkanı festivalle uğraşır mı eleştirilerini saygı ile karşılıyorum. Festivali özel sektör yapsaydı daha mutlu olurdum. Ama ben de geleneği korumak ve festivali uluslararası boyuta taşımak zorundayım" diye konuştu.Türel’in geçen yılki töreni 15 Temmuz şehitlerine adadıklarını bu sene ise töreni Cumhuriyet’in kurucuları ve Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiklerini söylemesi salonda uzun süre alkışlandı.

Yarışma Ödülleri;En İyi Film: Melekler Beyaz Giyer (Vivian Qu- Çin)En İyi Yönetmen: Mohammad Rasoulof (Dürüst Bir Adam-İran)En İyi Erkek Oyuncu: Reza Akhlaghirad (Dürüst Bir Adam-İran)En İyi Kadın Oyuncu: Wen Qi (Melekler Beyaz Giyer-Çin)Jüri Özel Ödülü: Florida Projesi (Sean Baker-ABD)Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü: Şükran Aktı (Zor Karar)Avni Tolunay İzleyici Ödülü: Misafir (Andaç Haznedaroğlu)Genç Jüri Özel Ödülü: Anne (Ana Urushadze- Gürcistan)Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Matt Dilon (ABD)Avni Tolunay İzleyici Ödülü: Misafir (Andaç Haznedaroğlu)

‘Misafir’ filminin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu, "Bir film çektim hayatım değişti. Ödülü savaştan kaçan bütün mülteci çocuklara armağan ediyorum" ifadelerini kullanırken, Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun elinden alan ABD’li aktris Matt Dilon ise, Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu söyleyerek, "Organizasyonu başarılı buldum. Mülteci konusunda Türkiye’nin yaptıklarını takdirle karşılıyorum. Kapılarını açmasını çok olumlu buluyorum" diye konuştu.

Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü’nü alan ‘Zor Bir Karar’ filminin kadın başrol oyuncusu Şükran Aktı da "Bu ilk filmimdi. Bu bana şans, ülkemize barış getirir umarım" dedi.