Antalya Müftüsü: Eşcinseller hacca gidebilir

Antalya Müftüsü Orman Artan, 'Eşcinseller hacca gidebilir mi?' sorusuna, 'Bu, Allah ile kendi aralarında olan durumdur. Gitmesinde bir mahzur yok' dedi

16 Mart 2015, Pazartesi 16:44
A A

Antalya Müftüsü Orman Artan, 2015 yılı hac kayıtları hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Müftülük binasında düzenlenen toplantıda konuşan Artan, hac kesin kayıtlarının 16-27 Mart tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

'BİLEMEYİZ Kİ HERKESİ HACCA GİDERKEN'


Artan, bir gazetecinin "Eşcinseller hacca gidebilir mi?" şeklindeki sorusuna, "Böyle durumlarda kişinin Müslüman olmasına bakılır. Müslüman olarak İslam'ın 5 şartından birisi nedir? Namaz kılmak, zekat vermek, hacca gitmek, oruç tutmak, Kelime-i Şehadet getirmek. Her Müslümanın üzerine farz olan görevlerdir. Bunların da bir şartı var. Hacca gidip geldiğinde yol ücretini karşılayacak. Gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlayacak paraya sahip olan kimselerin hacca gitmesi gerekir. Bu şartları taşıyan bir kimse o ismini zikrettiğiniz şekliyle kadın olsun erkek olsun veya genç veya ihtiyar olsun, herkes hacca gidip görevini yapabilir. Diğer yönlerden kendilerinin bir hatası kusuru veya herhangi bir şekilde tercihi varsa onlar Allah ile kendi aralarında olan durumdur. Gitmesinde bir mahzuru yok kimsenin. Bilemeyiz ki herkesi hacca giderken" diye cevap verdi.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;