Antalya'dan bir Azize geçti!

'Cazın Bakülü Prensesi' Aziza Mustafa Zadeh, Antalya'da hayranlarını büyüledi

Antalya'dan bir Azize geçti!

"Cazın Bakülü Prensesi" olarak bilinen Aziza Mustafa Zadeh, 10. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında konser verdi. Antalya Kültür Merkezi’ndeki konserde sanatçıya, bas gitarda Ralf Cetto ve davullarda Simon Zimbardo eşlik etti. Antalyalı sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği konserde Zadeh, festivale yeniden katılmaktan mutluluk duyduğu söyledi. 

Konserin sonunda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, sanatçıya çiçek ve plaket verdi. Doğu-batı ezgilerini ustaca kullanarak kendisini izleyenleri derinden etkileyen Zadeh, fuayede CD’lerini imzaladı. Sanatçının CD’leri kısa sürede tükenirken, Akaydın da sanatçıya satın aldığı CD’yi imzalattı. 

ZADEH KİMDİR?

Mugam olarak bilinen geleneksel Azerbaycan müziğiyle caz müziğinin karışımından yarattığı sentezle tanınan piyanist ve besteci Vagif Mustafa Zadeh ile opera şarkıcılığı eğitimi alan Eliza Mustafa Zadeh’in kızları olan Aziza Mustafa Zadeh, "Cazın Bakülü Prensesi" olarak biliniyor. Aziza Mustafa Zadeh, Sony Records’dan çıkardığı ilk albümünden beri eleştirmenlerce Keith Jarrett, Bill Evans, ve Chick Corea gibi büyük sanatçılarla karşılaştırıldı. 

Zadeh, son derece gelişkin ritim duygusu, Bach’ın klavye eserlerinin etkileri ve romantik ögeleri de içeren besteleriyle büyük başarı kazandı. Sadece piyano çalışıyla değil billur gibi bir sesle caz stilinde söylediği Azeri şarkılarla da dinleyicilerin gönlünde taht kuran sanatçı, 17 yaşındayken Washington’da Thelonious Monk Piyano Yarışmasını, Monk’un bestelerini mugam yaklaşımı ile yorumlayarak kazandı. Zadeh, bu başarıyı daha sonra Avrupa’da aldığı bir çok ödülle devam ettirdi. 

AA