Antik çağlardan beri kullanılan 10 güzellik sırrı

Kadınlar yüzyıllardır güzel görünmek için birçok yöntem deniyorlar. Antik çağlarda kullanılan fakat günümüzde hala kullanılabilen on güzellik sırrıını sizler için derlerdik.

07 Mart 2018, Çarşamba 17:09
A A
Şekerli ağda

Şekerli ağda

Vücut tüylerinden kurtulmak kadınlar için neredeyse binlerce yıllık bir gelenek. Antik Mısırda Kleopatra ve yardımcıları tarafından keşfedilen şekerli ağda sizin de karşınıza annelerinizde, teyzelerinizde çıkmış olabilir. Şekerli ağda cilde sir ağda gibi sıkı sıkıya yapışmadığı için yalnızca tüylerinizi kökünden alır ve ölü derinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece cildinizi çok tahriş etmez ve canınızı yakmaz.

Bal

Bal

Besin değerinin yanında bal cildi nemlendirmek ve saçları yumuşatmak için kullanılırmış. Uzun süre saklanması çok kolay olan bal Antik Mısır'da gıda ürünü olmanın yanında kozmetik ürünü olarak kullanılmış.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı her ne kadar günümüzde yeni yeni popüler olsa da Güney Asya’ da kadınlar binlerce yıl önce kozmetik amaçlı olarak zaten hindistan cevizi yağı kullanıyorlarmış. Etkili bir nemlendirici olmasının yanında sağlıklı ve parlak saçlar için de bulunmaz nimet.

Maş fasülyesi

Maş fasülyesi

Akneler yalnızca günümüzde değil antik çağlarda da insanlığın başına bela olmaktaymış. Antik Çin’de kadınlar aknelerinden kurtulmak için maş fasulyelerini iyice ezerek macun haline getirip yüzlerne maske gibi uygularlarmış. Bu yöntemi bugün de kullanmamak için hiçbir sebep yok.

Nane

Nane

Bugün nefesimizi tazelemek için kullandığımız naneyi Çin’de kadınlar parlak bir cilt elde etmek için kullanmışlar. Siz de parlak bir cilt için blenderdan geçirdiğiniz nane yapraklarını kullanabilirsiniz.

Gül suyu

Gül suyu

Cildi nemlendirmek ve yatıştırmak sağlıklı bir görünüm elde etmek için olmazsa olmaz. Antik Mısır’da kadınlar ciltlerini nemlendirmek için gül suyuna başvururlarmış tıpkı bizim bugün cildimizi yatıştırmak için kullandığımız gibi.

Lahana yaprağı

Lahana yaprağı

Doğum sonrası göğüsde oluşan yanmalar ve ağrılar için soğuk lahana yaprağından yararlanabilirsiniz. Buzdolabında sakladığınız lahana yapraklarını göğsünüze koyup vücut ısısına gelene kadar bekletirseniz ne kadar etkili olduğuna şahit olacaksınız.

Deniz tuzu

Deniz tuzu

Ölü derilerden kurtularak cildin nefes alması oldukça önemli bir güzellik rutini. Bunun yanında Yüzyıllar önce Japonya’da kadılar hem ölü derilerinden kurtumak hem de selülitleriyle baş etmek için deniz tuzu kullanırlarmış. Siz de deniz tuzunu kullanarak selülitlerinizden kurtulabilir, ölü derilerinizi vücuttan atabilirsiniz.

Yüz masajı

Yüz masajı

Genç görünmek sadece günümüzün bir takıntısı değil. Kırışıklıklar ile savaşmak için yeşim taşından yapılan silindirler ile yüzlerine yaptıkları masajlar ile Antik Çin’de kadınlar daha genç görünebilceklerini keşfetmişler. Bugün hala bu ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Safran yağı

Safran yağı

Cildin parlaklığı sağlıklı bir cildin en önemli işaretidir. Ciltlerine sağlıklı bir parlaklık katmak için yüzyıllar önce Mısır'lı kadınlar safran yağı kullanmışlar.