Antrenörlükte taşeron dönemi

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü 33 il müdürlüğüne çeşitli branşlarda antrenör almak için ihale açtı

Antrenörlükte taşeron dönemi

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Konya gibi büyük şehirlerin de bulunduğu illerdeki ihaleler 31 Aralık tarihine kadar tamamlanacak ve Ocak ayından itibaren antrenör alımı başlayacak.

İHALEYE TEMİZLİK ŞİRKETİ BİLE GİREBİLİYOR

İhaleye temizlik şirketleri, güvenlik şirketleri ya da yazılım şirketleri girecek ve İl Müdürlüklerine yaklaşık bin civarında antrenör alınacak. İhaleyi kazanan şirketlerin GSGM'ye karşı hiçbir mali yükümlülüğü olmayacak.

Firma sadece ikinci kademe antrenörlük diploması bulunan, millilik belgesi bulunan antrenörleri il müdürlüklerinin ihtiyacı doğrultusunda işe alacak ve bu antrenörlerin parasını il müdürlükleri kendisi asgari ücretin yüzde 70 fazlası olarak ödeyecek.

İhaleyi kazanan firma bulduğu antrenörler için yüzde 5-25 arasında komisyon alacak. Hizmet satın alma yoluyla gerçekleştirilecek olan ihaleler için kamu ihale kurumu mevzuatta böyle bir durumun yer almadığını belirtti.

Kurum 4734 sayılı kanunun 4. Maddesi uyarınca, mal alım ve yapım niteliği taşımayan antrenörlük konusunda takdiri idareye bıraktı. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ise bu görüş doğrultusunda ihaleye çıkma kararı aldı. İhale sonucunda 33 ilde senelik toplam 17 milyon liralık antrenör satın almanın beklendiği öğrenildi.

Uğur TENEKECİOĞLU-Ankara/DHA