Anzer Balı'nın yanına yanaşılmıyor!

Geçen yıl 300 kilo olan üretim, bu yıl yarı yarıya düştü. Kilo fiyatı 500 lirayı buldu

28 Ekim 2009, Çarşamba 16:23
A A

Rize'nin İkizdere İlçesi Anzer Yaylası'nda üretilen ünlü Anzer Balı'nda rekolte bu yıl 150 kiloda kaldı. Rekolte düşüklüğünün, iklim şartlarının yanı sıra yaylada gelişi güzel otlayan keçi ve koyunların endemik çiçek türlerine zarar vermesinden kaynaklandığı açıklandı. Anzer Balı'nın bu yılki kilo fiyatı ise 500 lira olarak belirlendi.

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, Anzer Yaylası'nda 250 arıcının 3 bine yakın kovanda bal üretimi gerçekleştirdiğini hatırlattı ve bu üretim döneminde Hacettepe Üniversitesi'ne tahlil için gönderilen yaklaşık 250 kilo baldan sadece 150 kilosunun standartlara uygunluğunun tesbit edildiğini kaydetti. Çatır, “Geçen yıl üretim 300 kilo civarındaydı. Ancak bu yıl bal rekoltesinde düşüş yaşandı. Bunda yağış ve sisin etkili olmasının yanısıra yaylada sayıları her yıl artan keçi ve koyunların da etkisi oldu. Yaylada bini aşkın keçi ve koyun gelişi güzel otluyor. Bu da 400 çeşit çiçeğin yanı sıra 40'ı aşkın endemik bitki türünün zarar görmesine neden oluyor. Keçi ve koyunlar bu çiçekleri otlayıp, ezip tahrip ediyor. Böylece çiçek özleri kayboluyor. Keçi ve koyun sayısı arttıkça bal rekoltesi düşüyor. Önümüzdeki yıllarda bu konuda tedbir alacağız” dedi.

KİLOSU 500 LİRA

Şükrü Çatır, bu yıl kilo fiyatı 500 lira olarak belirlenen Anzer Balı'ndan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a, Rize Valiliği kanalıyla gönderdiklerini söyledi. Çatır, “Geçen yıl talep üzerine bal gönderdiğimiz Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz de bu yıl yine bal istedi. Elbette göndereceğiz ama üretim yetersiz kaldığı için tüm talepleri karşılayamayacağız” diye konuştu.

ANZER BALI

İkizdere'nin 2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası'ndaki Ballıköy'de yaklaşık 3 bin kovanda arıcılık yapılıyor. Hava şartları ve çiçek florasının çok değişken olması nedeniyle yıllık ortalama 100 ila 200 kilo arasında Anzer Balı elde ediliyor. Anzer Balı'nın solunum hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Anzer Balı, özel arılar tarafından özel çiçeklerden alınan polenlerden üretiliyor. Yayla, kendine özgü 40 çiçek türünün yanı sıra yüzlerce çeşit bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Yurtiçi ve dışından talep olan Anzer Balı, önceden sipariş alınarak sınırlı miktarda satılıyor.

Muhammet KAÇAR/İKİZDERE (Rize), (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;