'AP'nin tavrı fevkalâde sorunlu'

Avrupa Parlementosu'nun, AB ülkelerine yaptığı “Ermeni soykırımını” tanıma çağrısına Türk Dışişleri'nden yanıt geldi: "Her bakımdan fevkalâde sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz."

14 Mart 2015, Cumartesi 12:48
A A

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa Parlamentosu’nun "2013 Yılı Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu"nda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili ifadeler hakkındaki bir soruya cevabında, raporda 1915 olayları konusunda tarihi gerçeklikten ve hukuki dayanaktan yoksun ifadelere yer verildiğini, bu ifadeleri her bakımdan fevkalade sorunlu bulduklarını ve esefle karşıladıklarını bildirdi.

'BU ADIMLAR ORTAK GELECEK İNŞASINI ZORLAŞTIRIYOR'

Bilgiç, "Rapor, Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemini, seçici bir adalet duygusu ve tek taraflı bir yaklaşımla yorumlamaktadır. Ülkemizin konuya ilişkin insani, gerçekçi ve yapıcı açılımlarını göz ardı etmekte, mantık ve hukuk dışı talepler öne sürmektedir. Bu tarihi meseleyi bilmeyenler veya siyaseten istismar etmek isteyenlerce atılan bu adımlar, Türkiye-AB ilişkilerine zarar verdiği gibi, Türkler ile Ermenilerin geleceklerini birlikte inşa edebilmelerini de zorlaştırmaktadır" ifadesine yer verdi.

"Avrupa Parlamentosu’nun bu tek yanlı yaklaşımını 1987 yılında kabul ettiği ’Ermeni Sorununun Siyasi Çözümü’ başlıklı kararda ve müteakip belgelerinde de sergilediğini" hatırlatan Bilgiç, bu yöndeki adımların Türk-Ermeni dostluğuna hizmet etmediğinin açıkça tecrübe edildiğini belirtti.

Bilgiç, şunları kaydetti:

"Avrupalı ortaklarımızdan beklentimiz, sorunu daha da derinleştirmek değil çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını diyaloğa ve uzlaşmacı olmaya teşvik etmektir. Türkiye, önyargılı ve tarafgir müdahalelere rağmen Türkler ve Ermenilerin ortak tarihlerini birbirleriyle adil ve açık görüşlülükle diyalog halinde ele almaları için üzerine düşeni yapmaya ve tarihe tek taraflı bakışın, evrensel değerler ve uluslararası hukuk hilafına tescil ettirilmesine yönelik girişimlerin karşısında durmaya devam edecektir."

AP'NİN AVRUPA ÜLKELERİNE ÇAĞRISI

AP, Avrupa Birliği ülkelerine, "İnsan Hakları ve Demokrasi 2013 Yıllık Raporu"nun karar metninin 77'nci maddesinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının bu yıl 100'üncü yıldönümünün kutlanacağına dikkat çekilerek, üye ülkeler ve AB kurumlarının iddiaların tanınmasına katkı sağlaması gerektiği belirtildi.

AP'deki en büyük siyasi grup olan Avrupa Hristiyan Demokratlar grubunun çatı örgütü Avrupa Hakları Partisi (EPP) de geçtiğimiz haftalarda, AP'nin Brüksel'deki oturumunda, Türkiye'ye benzer bir çağrıda bulunmuştu. EPP, Türkiye'nin tarihi ve geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini savunmuş, 24 Nisan'ın da "Ermeni Soykırımını Anma Günü" ilan edilmesini istemişti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;