Apple'ın açığını bulan liseli Yiğit Can onur listesine giren ilk Türk olacak

Dünya devi Apple'ın iki açığını bulan 16 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın onur listesine giren ilk Türk olacak

18 Aralık 2017, Pazartesi 17:19
A A
Kahramanmaraş Süha Erler Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın Siri uygulamasındaki ve internet tarayıcısı Safari uygulamasındaki güvenlik açığını bularak Apple'ın onur listesine girdi. Apple'ın Safari güncellemesinin ardından kendisini onur listeye ekleneceğini belirten Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın onur listesine giren ilk Türk olacak.Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt da makamında Yiğit Can Yılmaz'ı kabul ederek başarılarının devamını diledi. Mehmet Emin  Akkurt, "Dünya devi olarak bilinen Apple'ın, kendi programının bir açığını bularak onun açığının kapatılması konusunda kendi sitesinde iletişimi ile birlikte kullanımının alt yapısını geliştirme ve bu alt yapının insan üzerindeki kullanım alanlarının daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayan bu öğrencimizi ailesini ve okul yöneticilerini tebrik ediyorum" diye konuştu.

APPLE'IN GÜVENLİK EKİBİ İLE YAZIŞTI

Apple'ın iki güvenlik açığını bulan lise öğrencisi 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, "Safari üzerindeki gerekli kodları, Apple'ın çıkartmış olduğu güvenlikle ilgili birtakım politikaları inceledikten sonra şöyle bir şey fark ettim. Örneğin bir internet sitesini ziyaret ettiniz, ben de bu internet sitesini klonladım ve kendi internet siteme koydum. Burada adres çubuğunu değiştirebiliyordum ve birçok dolandırıcılığa neden olabiliyordum. Bu durumu Apple'ın güvenlik ekibine ilettim. Güvenlik ekibi bana veri girişini yapabilirsem kabul edeceklerini söyledi. 1 ay gibi sürede veri girişini yaparak bu açığı tetiklemeyi başardım. Ardından güvenlik ekibi bunu bir güvenlik sorunu olarak kabul etti ve bunun bir güvenlik politikası eksikliği olduğunu, beni de onur listesine ekleyeceklerini söylediler. Şu an Apple'ın o güncellemeyi yapmasını bekliyorum. Apple güncellemeyi yaparsa onur listesine giren ilk Türk ben olacağım" dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;