Apple ve Google'dan şok istek

Bu popüler uygulama hem Apple'ın, hem de Google'ın başına büyük işler açmak üzere...

21 Ağustos 2014, Perşembe 12:45
A A

Arkadaşlarınız arasında "isimsiz" dedikodular yaymanıza ve yüz kızartıcı itiraflar yapmanıza olanak tanıyan Secret uygulaması, başkalarını aşağılama gibi kötüye kullanıma oldukça açık bir uygulama. Secret'in kötü amaçlı kullanımından bıkan bir Brezilya hakimi ise Apple ve Google'ın Secret uygulamasını, ilgili uygulama mağazalarından kaldırmasına hükmetti. Bununla da kalmayan hakim, iki firmanın uygulamayı kullanıcıların cihazlarından silmesini istedi. Bu arada Microsoft'un da uygulamanın Windows Phone'daki karşılığı olan Cryptic'i kaldırması gerekiyor.

Üç firma, mahkemenin hükümlerine uymamaları halinde günde yaklaşık 8.870 dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu miktar, Apple ve Google için önemli gibi görünmese de firmalar, sadece tek bir uygulamayı bir ülkeye sunmak için bu cezayı ödemek istemeyeceklerdir.

Firmalar, uygulamaları, en azından Brezilya sınırları içerisinde mağazalarından kaldırmış durumdalar. Uygulamayı cihazlardan, uzaktan kaldırmak, teknik olarak mümkün olsa da, bu yöntem daha çok zararlılar için kullanılıyor. Bu yüzden üç dev, bu yöntemi kullanmakta çok istekli davranmayabilirler. Firmaların önünde başka bir çare olup olmadığı konusu ise belli değil.

Resimlerle: Android 4.4 KitKat'lı cep telefonları!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;