Araç lastiğinden yakıta

Kullanılmış otomobil lastikleri işlenerek motorin ve benzin üretimi gerçekleştirildi

Araç lastiğinden yakıta

Niğde Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği  Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilgil’in öncülüğünde yürütülen çalışmada, kullanılan malzemenin yaklaşık yüzde 35’inden endüstriyel amaçlı  olarak kullanılabilecek kalitede motorin ve benzin elde edildi.

Çalışmalarının oldukça mütevazı bir  deney ortamında gerçekleştirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmet  Bilgil, şunları söyledi: "Buna rağmen elde edilen sonuçlar oldukça ümit vericidir. Ülkemizde  kullanılmış araç lastikleri şu an için yeteri kadar değerlendirilemiyor ve geri  dönüşümü bu anlamda yeteri kadar gerçekleştirilemiyor. Bu çalışma sonrasında,  literatürde mevcut olan bir tekniği oldukça basitleştirerek araç lastiklerinden  mazot, benzin gibi sıvı yakıtların elde edilmesi mümkün oldu. Ayrıca yan ürün  olarak endüstriyel kullanımı mümkün olan karbon karası ve metal elde edilerek  ekonomiye kazandırılması mümkün hâle getirildi."        

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilgil, yöntemlerinin hâlen geliştirilmekte olduğunu ve araçlarda kullanılmaya uygun olmayan benzin ve motorinin araçlarda kullanılabilecek duruma getirilebilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

AA