Arafat'ın mezarı salı günü açılıyor

Filistinli yetkililer, İsrail tarafından zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen Yaser Arafat'ın naaşının, inceleme için 27 Kasım Salı günü mezarından çıkarılacağını açıkladı

25 Kasım 2012, Pazar 10:07
A A

Filistin'in efsane lideri Yaser Arafat'ın naaşı, 2004'te Paris'teki ölümünün zehirlenme sonucu olup olmadığının araştırılması için mezarından çıkarılıyor.

Savcılar Arafat'ın mezarını açmak için 26 Kasım'da işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Ramallah kentine gidecek.

Arafat'ın ailesi Temmuz ayında Fransa'da açtıkları davada, Filistin liderinin radyoaktif element "polonium-210" ile zehirlendiğini iddia etmişti.

Bunun üzerine Ağustos'ta Fransız savcılar, Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın 2004'te Paris'te ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

İddia İsviçreli bilim insanlarının Arafat'ın eşyalarında "polonium" tespit ettiğini söylemesi üzerine ortaya çıkmıştı.

Resmi kayıtlar ise Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) liderinin kan sistemi bozukluğuna bağlı felç nedeniyle öldüğünü gösteriyor.

Haber ajansları, Arafat'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Fransız avukatların Eylül ayında, eşi Süha Arafat'ın Fransa'da tanık olarak ifadesinin aldıklarını bildirmişti.

35 yıl boyunca FKÖ'ye liderlik yapan ve 1996'da da Filistin Yönetiminin ilk başkanı olan Arafat, 2004 Ekim'inde Batı Şeria'da kuşatma altında tutulan karargâhında hastalanmıştı.

İki hafta sonra Paris'te askeri bir hastaneye nakledilen Arafat, 11 Kasım 2004'te 75 yaşında öldü.

Birçok Filistinli, Arafat'ın İsrail tarafından zehirlendiğine inanıyor.

BBC

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;